Youtube'daki çocuk videoları reklamları kaldırılıyor

Youtube, çocuklara yayınlanan reklamları kaldırıyor. Neden olarak, YouTube'un Çocuk Verilerinin Korunma Kanunu'nu (COPPA) ihlal etmesi gösteriliyor.
Fotoğraf: Reuters

DUVAR – YouTube’un çocukların kişisel verilerini kullanarak videolar öncesi gösterdiği belirtilen reklamları platformdan kaldırma kararı aldı. Bu değişiklikle YouTube, yıllık 50 milyon dolar zarar edebilir.

Bloomberg’in haberine göre, ABD hükümetinin dijital medya devlerine baskıyı artırması ve Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) art arda soruşturmalar açması Youtube platformunda yeni değişiklikler yapmaya itiyor.

‘REKOR CEZALAR ALABİLİR’

FTC, YouTube’u ‘Çocuk Verilerinin Korunma Kanunu’nu (COPPA) ihlal etme meyilinden dolayı izlemeye almış, bu sebeple rekor cezalar alabileceğini duyurmuştu. Platformun hedefli reklamları kaldırmak için nasıl bir yol izleyeceği ise henüz kesinleşmiş değil.

YouTube’un çocuk videolarındaki tüm reklamları toptan kaldırabileceği de konuşuluyor.

YouTube’un yılda çocuklara yönelik videolardan önce gösterilen reklamlardan 50 milyon dolar kazandığı hesaplanıyor. Youtube’un gelirlerinin yüzde 10’u çocuklara yönelik videolardan önce çıkan reklamlardan oluşuyor. Çocukların kişisel bilgileri ve video tercihleri üzerinden oyuncak, boyama kitabı, kırtasiye gibi reklamlar videolar öncesi hedefli bir şekilde gösteriliyordu.

TİCARİ SÖMÜRÜ 

ABD’de Çocuk Verilerinin Korunması Kanunu uyarınca çocukların ticari olarak sömürüden uzak tutulmaları gerekiyor. YouTube bu sene içinde 800 bin videoyu çocukların izlemesi sakıncalı olduğu gerekçesiyle platformundan sildi.