İstanbul Havalimanı'nda 'danışman' robotlar

İstanbul Havalimanı'na yolculara yardım etme amacı ile robotlar kuruldu. Robotların Ağustos ayının sonuna doğru aktif olması bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Havalimanı'nda, yolculara yardım etmesi ve yol göstermesi için kurulan, test aşamasındaki yerli üretim danışma robotlarına havalimanı çalışanları ve yolcular yoğun ilgi gösterdi.

Dış Hatlar Gidiş Terminali'ne konulan test aşamasındaki yerli iki robot, İngilizce ve Türkçe olarak hizmet veriyor. Türkiye'de ilk defa kullanılan, havalimanı çalışan ve yolcuların ilgisini çeken robotları deneyenler, memnun kaldıklarını ve bu cihazların yaygınlaşması gerektiğini dile getirdi.

Eşi ile ailesini Norveç'e uğurlamaya gelen 72 yaşındaki Fahriye Gürsoy da danışma robotlarını denedi.

'ROBOTA İLK MESCİDİ SORDUM.'

Gürsoy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, oğlu, gelini ve torunlarını Norveç'e uğurladığı için çok üzgün olduğunu söyledi. Kırk yıla yakın süre Norveç'te işçi olarak çalıştığını, kaldığını, robotları ilk defa bu havalimanında gördüğünü ifade eden Gürsoy, "Robota ilk mescidi sordum. Cevap verdi ama ikinci seferde bana darıldı herhalde, söylemedi. Robotu görünce çok şaşırdık. İnsan gibi karşımıza çıkıyor ve sen ona soru sorabiliyorsun. O da cevap veriyor. Çok güzel bir şey" dedi.

Yolcularını ABD'nin Miami kentine uğurlamaya gelen Rukiye Şengül ise yurt dışına sıkça seyahat ettiğini ancak havalimanlarında böyle bir robotla ilk defa karşılaştığını ve ilk kez bir robotla konuştuğunu ifade etti.

 HAVALİMANI İLE İLGİLİ SORULARI YANITLAYACAK

İstanbul Havalimanı’ndaki iki danışma robotu yolculara asistanlık yapacak. Avrupa'da az sayıda havalimanında bulunan robotlar, yolculara sanal asistanlık ve danışmanlık yaparak havalimanıyla ilgili sorularını yanıtlayacak. Havalimanının belirli yerlerini yolculara tarif eden, bilet bilgilerini okuyup uçuş detaylarını ve kapısının haritasını canlı olarak gösteren robotlar, test amaçlı dış hatlar giden yolcu katında görücüye çıktı. Robotların Ağustos ayının sonuna doğru aktif olarak yolculara hizmet vermesi planlanıyor. Test aşamasından sonra toplam dört danışma robotu İstanbul Havalimanı'nda hizmet verecek. (İSTANBUL/AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR