Almanya'dan Facebook'a 2 milyon Euro ceza

Almanya, Facebook'a 2 milyon Euro ceza kesti. Almanya Adalet Bakanı Christine Lambrecht, "Facebook'un 'topluluk standartları' Alman hukukuna uymuyor. Kullanıcılar rahatsız edici içerikleri bildirdiğinde, bu şikayetlerin toplanması ve işlenmesi Ağ Uygulama Yasası'na uygun olmalı" dedi.

DUVAR – Almanya sosyal paylaşım sitesi Facebook’a, Ağ Uygulama Yasası’nın ihlali gerekçesiyle 2 milyon Euro para cezası kesti.

Almanya Federal Adalet Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Ağ Uygulama Yasası’nı ihlal etmesi nedeniyle Facebook’a 2 milyon Euro ceza kesildiği duyuruldu. Açıklamada, Ağ Uygulama Yasası’nın ihlalinin yanı sıra nefret paylaşımlarının bildiriminde de şeffaf davranılmadığı belirtildi.

ADALET BAKANI: FACEBOOK’UN STANDARTLARI ALMAN HUKUKUNA UYMUYOR

Almanya Adalet Bakanı Christine Lambrecht de konuya ilişkin açıklamasında, cezayı savunarak ”Cinayet çağrıları, hakaret, nefret, halk arasında kin ve nefret yayma, bunlar ifade özgürlüğünün tanımı olamaz. Bunlar kışkırtıcı, marjinalleştirici ve zarar verici olan, cezalandırılabilir tutumlardır” dedi.

Ceza hukukunun başladığı yerde ifade özgürlüğünün sona ermesinin internet ortamı için de geçerli olduğunu söyleyen Lambrecht, şöyle devam etti:

”Dijital platformlar, sayfalarında yayınlanan içerikten sorumludur. Facebook’un ‘topluluk standartları’ Alman hukukuna uymuyor. Kullanıcılar rahatsız edici içerikleri bildirdiğinde, bu şikayetlerin toplanması ve işlenmesi Ağ Uygulama Yasası’na uygun olmalıdır. Suç içeriğine karşı mücadelede hiçbir şey gizli kalmamalıdır. Facebook’tan şeffaflık ve yasal gerekliliklere açık şekilde bağlı olmasını bekliyorum.”

Facebook’un cezaya itiraz hakkı bulunuyor. (BERLİN/AA)