'İnternet ekmek gibi vazgeçilmez temel insan hakkıdır'

EMO Ankara Şubesi, cep telefonundan internet paylaşımının ücretlendirileceği iddialarına ilişkin açıklama yaptı, EMO, açıklamasında herkese ucuz internetin sağlanmasını talep etti.

ANKARA- Cep telefonundan internet paylaşımı uygulamasına ücret alınacağı iddiaları üzerine TMMOB’a bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi açıklama yaptı.

Yazılı açıklamasında,”Adil Kullanım Kotasının (AKK) 1 Ocak 2019 tarihinde kaldırılacak olmasıyla yeni abone olacaklara internetin daha yüksek bedelle satılması tartışmaları sıcaklığını korurken cep telefonlarından internetin paylaşılması uygulamasının paralı hale getirilmek istenmesi, bedeli ödenilerek satın alınan hizmetin kullanımının vatandaşın elinden alınması anlamı taşımaktadır” diyen şube, herkese ucuz internet sağlanmasını talep etti.

“Ülkemizde yasaklardan sıyrılıp internete girmek isteyenler zaten dünya ortalamasının üzerinde internet bedeli öderken bir yandan da firmaların ekonomik baskılarını üzerlerinde hissedecekler” denilen açıklamanın satır başları şu şekilde:

İNTERNETE ULAŞMAK GİTTİKÇE ZORLAŞIYOR: Çağımızın en hızlı iletişim aracı olan internete ulaşmak ve bilginin paylaşımı gerek hükümetin yasal düzenlemeleri gerekse internet sağlayıcı firmaların ekonomik baskıları sonucu gittikçe zorlaşıyor. Hücresel internet bağlantısını başka cihazlarla paylaşmayı sağlayan kişisel erişim noktası özelliği ile interneti paylaşmak isteyenler yeni yılda fazladan bedel ödeyecekler. Bu bedeli ödemek istemeyenlerin internet hızı 1 kbps’ye düşürülecek. Yurttaşlar hızlı internete ulaşmak için internet sağlayıcı firmanın istediği aylık parayı ödemek zorunda kalacak.

EKONOMİK BASKI KABUL EDİLEMEZ: Demokratik bir toplumun olmazsa olmazı özgür ve bağımsız iletişimin sağlanmasından geçmektedir. Yurttaşların bilgiye ulaşması önündeki en önemli engellerden olan her türlü anti-demokratik düzenleme ve ekonomik baskı kabul edilemez. İletişim kanallarının önündeki bu engeller bir an önce kaldırılmalı, herkese ucuz internet sağlanmalıdır.

İNTERNET ÜZERİNDEKİ YASAL VE EKONOMİK BASKI KALDIRILMALI: İnternet ekmek gibi, su gibi, elektrik gibi terk edilemez, vazgeçilemez temel insan hakkıdır. Bilgiye özgürce erişebilmek için ağ tarafsızlığının yanı sıra, alt yapı ve hizmet sağlayıcılığı kamusal bir hizmet olarak ücretsiz verilmelidir.İnternet üzerindeki her türden yasal ve ekonomik baskının kaldırılması gerektiğini ve insanların bilgiye ulaşmada interneti özgürce, sansürsüz ve ucuza kullanmaları gerektiğini belirtiyoruz.