Wikipedia engellendi

Dünyanın en büyük online ansiklopedisi Wikipedia’ya engellendi. Erişim engelinin sebebi olarak 'teröre destek veren içeriklerin kaldırılmaması' gösteriliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Açık online ansiklopedi Wikipedia’nın tüm dillerdeki versiyonlarına Türkiye’de sabah 8.00 itibariyle erişim engeli getirildi.

E-Devlet portalından sorgulama yapıldığında, “Sorguladığınız web adresine, an itibari ile mahkeme kararıyla konulmuş bir erişim engeli bulunmamaktadır” deniliyor.

BTK’nın “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden sorgulandığında ise siteye mahkeme kararı olmaksızın “idari tedbir” uygulandığını ortaya koyan şu açıklama çıkıyor:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 'nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

'Wikipedia'yı Meydan Larousse lobisi yasaklatmış''Wikipedia'yı Meydan Larousse lobisi yasaklatmış'

Hürriyet'in edindiği bilgiye göre Wikipedia'nın engellenme gerekçesi 'teröre destek veren yazılar, Türkiye'yi terörle aynı düzlemde ve terör işbirlikçisi gibi göstermeye çalışan tavır' olarak gösterildi. Hürriyet, bu konuda bir süredir yazışmaların sürdürüldüğünü ancak sitenin cevap vermediğini hatta söz konusu içerikleri koruma altına aldığını yazdı. Talep edilen içeriklerin kaldırılması ve gerekli düzenlemelerin yapılması halinde sitenin tekrar açılacağı açıklandı.

wiki

"İKTİDAR SANSÜRE DOYMUYOR" 

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi Wikipedia'ya Türkiye'den erişilememesine ilişkin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada  Wikipedia'ya Türkiye'den erişimin engellenmesini eleştirdi ve Wikipedia'nın bir an önce açılmasını istedi.

Yarkadaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "İktidar sansüre doymuyor... Bu kez 'kurban' Wikipedia oldu. Site, BTK tarafından kapatıldı. Mahkeme kararına bile ihtiyaç duyulmadan... Sitede bir iftira, yalan bilgi ya da pornografik bir içerik varsa, bu site yönetimi ile diyalog kurularak kaldırılabilinirdi. Ya da mahkeme kararıyla sakıncalı içerik ya da içeriklere erişim engeli konulabilinirdi. Belli ki; BTK bunların hiç birine gerek duymuyor ve siteyi direk kapatma yolunu seçiyor. Yapılan uygulamanın adı 'sansürdür ve bilgiye erişim hakkının engellenmesi'dir. Bu kabul edilemez.

'KEYFİ SANSÜRE DERHAL SON VERİLMELİ'

Türkiye'de şu an tam 34 bin internet sitesi bu yolla erişime kapatılmıştır. Sansürün boyutları korkutucu bir hal almıştır. Wikipedia da bu sitelere eklenmiş; iktidar sansürü uluslararası boyuta taşımıştır. Wikipedia'ya yönelik keyfi sansüre derhal son verilmelidir. Düşünceyi ifade özgürlüğü liginde 163. sıraya gerileyen Türkiye, bugün bir basamak daha aşağı inmiştir. BTK'nın sansür kılıcı aralıksız  çalışmaktadır. 150'yi aşkın gazetecinin cezaevinde olduğu ülkemizde aydın yazar, gazeteci ve düşünenlere yönelik baskı ve sansürün boyutu her alanda farklılık göstermektedir. (DHA)