İşte gerçek 'mutfak robotu': Mykie

Mykie adlı robot, IFA'da tanıtıldı. Yakın geleceğin mutfak asistanı dinliyor, soruları cevaplıyor ve sözlü talimatları yerine getiriyor.

Google Haberlere Abone ol

Erdal Kaplanseren / BERLİN @Kaplanseren

DUVAR - Bu yılki IFA'nın en etkileyici ürünlerinden biri asistan robot Mykie oldu. BSH (Bosch Siemens Hausgeräte) tarafından düzenlenen etkinlikle tanıtılan Mykie adlı "mutfak robotu", detaylı olarak anlattığımız Home Connect platformunun bir ürünü. Akıllı asistan, ses tanıma yoluyla kullanıcının sesine karşılık veriyor.

Mutfaktaki ev aletleriyle bağlantılı olduğu için kullanıcı bunu tüm fonksiyonları kontrol etmek için kolaylıkla kullanabiliyor. Ayrıca Mykie, gündelik hayatı organize etmeyi kolaylaştırmak için çok çeşitli cazip hizmetler de sunuyor.

HAREKET VE SESLERE DUYARLI

Baş hareketleriyle, farklı ışık sinyalleriyle ve karakteristik yüzüyle çok çeşitli duyguları sergileyebilen Mykie, buzdolabının içinde ne olduğunu veya kekin ne kadar süre daha fırında pişmesi gerektiğini kullanıcının ses komutlarından anında öğrenebiliyor.

Mykie, günlük pişirme deneyimlerini canlandırmak için yeni olanaklar da sunuyor. Kullanıcılar müzik, video ve diğer çevrimiçi eğlence seçeneklerine doğrudan ses kontrolüyle erişebiliyor. Hava tahminleri veya son borsa fiyatları hakkındaki soruları bile cevaplayabiliyor. Pişirme için hızlı ve kolay destek arayan herkes Mykie’den basit ve yapılandırılmış talimatlar alacak.

20160902_130857

MALZEME EKSİKSE SİPARİŞ VERİYOR

Alternatif olarak, çevrimiçi yemek programlarından tarif fikirleri veya tavsiyeleri gibi ek hizmetler de sunulabilir. Malzemeler eksikse, Mykie aracılığıyla çevrimiçi olarak sipariş edilebiliyor ve doğrudan teslim edilebiliyor.

Mykie kullanıcının dijital Home Connect ekosisteminin tüm avantajlarına kolayca erişmesini sağlıyor. Tamamen bağlantılı mutfak, ev aletinin markası ne olursa olsun uygulama yoluyla kontrol edilebiliyor. Akıllı asistanın bundan sonraki geliştirme sürecinde tüketiciler için cazip fonksiyonlar ve hizmetler entegre edilmesine odaklanılacak.

TARİFLERİ OYNATIYOR

Mykie adlı robot, sorduğunuz ‘Eti fırında kaç derecede, ne kadar süre pişireceğim’ sorusuna sözlü  yanıt veriyor.  İsterseniz, mutfağınızdaki fırında kablosuz bağlantı kurarak fırına açıyor ve ısıtma komutu veriyor. Veya eti nasıl yapacağınızla ilgili öğretici videoyu sizle paylaşabiliyor. Robotun yetenekleri sadece yemekle sınırlı değil. Örneğin markettesiniz, buzdolabında ne kadar domatesin kaldığını hatırlamıyorsunuz. Mykie’ye bunu sorduğunuzda robot buzdolabı ile iletişime geçip size ne kadar domates almanızı söylüyor. İsterseniz buzdolabı kamerasından kalan yiyeceğinizi de kontrol edebiliyorsunuz.

20160902_131346

'MYKIE, MUTFAKTA BİR DEVRİM'

IFA'nın açılış konuşmasını yapan BSH CEO'su Karsten Ottenberg, Mykie'yi ilk anlatan kişi oldu. Akıllı mutfak asistanı Mykie’nin mutfakta bir devrim olduğuna işaret eden Ottenberg, konuşmasında Mykie'yle ilgili olarak şunları söyledi: "Klasik ev aletlerinin dışında algısal zeka desteği ve teknolojilerle mutfaktaki deneyimi nasıl destekleyebiliriz diye yıllardır araştırmalar yapıyorduk. Mutfakta çok önemli role sahip duygu ve sosyal etkileşime teknolojiyi nasıl entegre edebileceğimizi düşündük. Akıllı mutfak asistanı olarak yarattığımız Mykie, mutfak için aslında tüketiciye yönelik algısal destek konsepti. Bir takım öğrenme fonksiyonlarıyla geliştirdiğimiz bir yardımcı ve bunun mutfaktaki hayata anlamlı bir şekilde entegre olabilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Elbette bunu ne şekilde kullanacağımıza dair bazı fikirlerimiz var ama tüketicileri çok yakından dinleyerek onların Mykie ile ne yapmak isteyeceklerini öğrenmemiz gerekiyor. Tanıttığımız Mykie aslında bir konsept fikri, ürün değil.”

Etiketler Robot bsh Mykie