Sürücüsüz Formula aracı piste indi

Sürücüsüz otomobil, sürücüsüz minibüs, sürücüsüz otobüs derken bu defa da Formula pistine sürücüsüz araç çıkıyor. Roborace tarafından geliştirilen sürücüsüz yarış otomobili prototipi DevBot, asfaltla buluştu. 

Google Haberlere Abone ol

Erdal Kaplanseren @Kaplanseren

Önce Roborace'in ne olduğu ile başlayalım: Roborace; FIA Formula E organizasyonu ile Kinetik adlı teknoloji yatırım fonunun ortaya çıkardığı sürücüsüz otomobil yarış organizasyonunun adı. Elektrikli Formula araçlarının yarıştığı Formula E ile aynı pistlerde ve sezona paralel olarak yürütülmesi planlanan Roborace'in ilk yarışının 2016-17 sezonunda gerçekleşmesi planlanıyor.

Roborace, bu proje kapsamında 2015 Kasım'ında sürücüsüz bir yarış otomobili üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Robocar adını taşıyan bu araç henüz görünürde yok lakin açıklamanın üzerinden daha bir yıl geçmeden organizasyon ilk elektrikli sürücüsüz yarış otomobili prototipi olan DevBot'u görücüye çıkardı.

DevBot

Roborace organizasyonu, DevBot'un temel amacının takımlara kendi yazılımlarını geliştirme imkanı tanımak ve Robocar'da kullanılacak donanımı deneme şansı sunmak olduğunu açıkladı. Asıl yarışçı olarak tasarlanan Robocar'ın aksine DevBot'ta insan kullanımı için bir kabin de yer alıyor, bu sayede algılayıcılardan ve sürüş bilgisayarından elde edilen anlık verilere ek olarak, takımlar aracın düşünme sistemini ve pist üzerindeki hissini daha iyi anlayabilme şansına sahip olacak. Daniel Simon tarafından geliştirilen nihai sürücüsüz yarış aracının bu yılın sonlarında tanıtılması planlanıyor.