Microsoft'tan Apple'la dalga geçen reklam

Microsoft, yeni tablet ürünü Surface Pro 4'ün reklamını, ezeli rakibi Apple'ın iPad Pro'sunu tiye alarak yaptı.

Erdal Kaplanseren @Kaplanseren

DUVAR – Pek çok alanda rekabet halinde olan Apple ve Microsoft, yeni nesil ikisi bir arada tablet konusunda da karşı karşıya gelmiş durumda. Geçtiğimiz yıl sonbaharda 12,9 inçlik dev iPad Pro’sunu tanıtan Apple, son olarak 21 Mar’taki lansmanda 9,7 inçlik bir iPad Pro duyurmuştu. Bu lansmanda şirketin CEO’su Tim Cook, “iPad Pro, geleceğin bilgisayarı” demiş ve kullanıcılar için bilgisayar alışkanlığının değişeceğine vurgu yapmıştı.

Pek çok büyük üreticinin, sökülebilir klavyeli tablet modeli bulunuyor. Microsoft’un Surface adlı cihazı ilk olarak 2012 Ekim ayında satışa çıkmıştı. Surface’ın en önemli avantajı, Windows 10 işletim sistemine sahip olması. Bu sayede pek çok yazılımı çalıştırma olanağı sunuyor. Apple’ın iPad Pro’su ise macOS yerine iOS ile çalışıyor olması büyük bir dezavantaj.

Son olarak Microsoft, yeni Surface modeli olan Surface Pro 4’ün reklamını esprili bir dille yaptı. Reklamda Apple’ın kişisel yardımcısı Siri ile Microsoft’un kişisel yardımcısı Cortana arasında aşağıdaki diyalog geçiyor.

Cortana: Merhaba Siri, bu parti ne için?
Siri: Yeni bir klavye aldım. Artık ben bir bilgisayarım, tıpkı senin gibi.
Cortana: Yani daha mı güçlüsün? Intel Core i7 işlemci gibi mi?
Siri: Söylediğim gibi, yeni bir klavye aldım.
Cortana: Öyleyse tüm Office programlarını kullanabiliyorsun değil mi basit uygulama sürümleri haricinde?
Siri: Konuşmanın gidişatını pek beğenmedim.
Cortana: Peki ya trackpad ve bağlantı girişleri?
Siri: Belki de bu parti pek iyi bir fikir değildi.