Intel'den sanal gerçeklik (VR) gözlüğü

Intel, Samsung Gear VR’a ve Facebook’un Oculus Rift’ine rakip olacak yeni bir sanal gerçeklik gözlüğü tanıttı. Project Alloy ismindeki sanal gerçeklik gözlüğü piyasadaki alışılmış sanal gerçeklik gözlüklerinden çok daha yetenekli görünüyor.

Kendi işlemcisine ve bataryasına sahip olan Alloy çalışmak için bir akıllı telefon veya PC gerekmiyor. Bu sayede, kullanıcısı onu bağımsız olarak kullanabiliyor.

Cihazın üzerinde Intel’in derinlik sensörlü kameraları yer alıyor. Bu sensörler sayesinde Alloy kullanıcısı etrafındaki duvarları, odanın içindeki nesneleri gözlük takılıyken de fark edebiliyor. Aynı zamanda bu sensörler sayesinde gözlük kullanıcının el ve parmak hareketlerini de tespit edebiliyor. Bu da sanal gerçeklik uygulamalarını kontrol etmek için ayrıca bir eldiven, konsol veya benzeri bir kontrol cihazı kullanmayı gereksiz kılıyor.

Intel Alloy2

Microsoft’un Hololens gözlükleri ile uyumlu olan Alloy, Intel ile Microsoft işbirliğinin bir ürünü. Açık kaynak kodlu bir donanım olarak geliştirilecek Alloy üzerinde çalışmak isteyen diğer üreticiler de kendi donanımlarını geliştirebilecekler. Tüm bu gözlükler Microsoft’un Windows Holographic platformuyla, yani Hololens gözlükleriyle uyumlu olacak.

Cihazın piyasaya çıkış tarihi, fiyatı, çalışma koşulları gibi detaylar henüz belli değil ancak Intel’in telefon pazarını kaybettikten sonra geleceğin önemi ürünlerinden olacak gözlüklerde erken davranmak istediğini tahmin etmek zor değil.

Haberin kaynağı