Google'dan Filistin açıklaması

Google'ın geçtiğimiz günlerde Filistin'i Maps uygulaması üzerinden silmişti. Tepkiler çığ gibi büyürken Google konuyla ilgili sessizliğini bozdu ve konuyla ilgili açıklama yaptı.

DUVAR – Geçtiğimiz günlerde yapılan güncellemeyle Filistin’in Google Maps üzerinden silindiğinin farkına varılması dünya basınında ve sosyal medya büyük yankı bulmuştu. Kısa süre içerisinde yapılan haksızlığı karşılık sokak eylemleri de düzenlenmeye başlanmıştı.

Change.org üzerinden başlatılan imza kampanyasının yanı sıra oluşturulan hashtag ile de ciddi kitlelerin hareket geçmiş olması Google tarafından alınan aksiyonun geciktirmedi.

BATI ŞERİA DA SİLİNDİ

Google tarafından gelen açıklama kitleleri tatmin edecek yönden değil. Zira Google basın sözcüsü, bölgenin Maps üzerinde zaten hiç bir zaman Filistin olarak adlandırılmadığını, Gazze ve Batı Şeria’nın da bölgesel olarak isimlendirilmesinde problem olduğunu belirtti. Bu sebepten ötürü bölgenin Israil sınırları içerisinde görüldüğü de tahminler arasında.

Görünen o ki Google mevcut durumla ilgili yakın zamanda düzenlemeleri yapacak ve milyonlarca kişinin aktif olarak kullandığı Maps’teki asıl sınırlar aslına uygun hale getirilecek.