Facebook, reklam engelleyicilere savaş açıyor

Facebook, reklam engelleyici eklenti ve yazılımlara (ad blocker) karşı mücadeleye başlıyor. USA Today‘in haberine göre Facebook, bugünden itibaren reklam engelleyici yazılımları masaüstünde engelleyecek.

DUVAR – Gelişmeyi doğrulayan Facebook’un reklamlardan sorumlu başkan yardımcısı Andrew Bosworth, reklam engelleyici yazılımların Facebook masaüstünde, etkili bir şekilde çalışmasını zorlaştıracaklarını söylüyor. Yeni uygulamayla Facebook tarayıcınızda bir reklam engelleme eklentisi olsa da size reklam göstermeye devam edecek. Halihazırda servis ettiği reklamları kendi başına, üçüncü parti olmadan, yükleyen şirket için bu, çok da zor olayacak gibi görünüyor.

Facebook reklam gelirlerinin yüzde 84’ü mobilden geliyor. Reklam engelleyici yazılımların mobil uygulama içinde çalışmadığı düşünüldüğünde Facebook’un hamlesi biraz da temsili olarak görülebilir. Zira reklam engelleyici yazılımlar çoğunlukla masaüstünde kullanılsa da mobilde de hızlı büyüme içinde. Facebook, reklam engellemenin doğruluğu ve etiğinin çokça tartışıldığı son dönemde tarafını bu şekilde seçmiş oluyor.

Adobe ve PageFair’in düzenli olarak yayınladıkları küresel Ad Blocking raporunun 2015 yılı sonuçlarına göre, dünya çapında reklam engelleme yazılımları geçtiğimiz yıl yüzde 41 oranında büyüdü. Reklam engellemenin yayıncılar için maliyetiyse yaklaşık 22 milyar dolara yükseldi.

Haberin Kaynağı