Tekirdağ Üniversitesi’nde LGBTİ+ nefreti: ‘Alçak ve şerefsiz bir yapı var’

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğretim üyesi Mustafa Hakkı Ertan, LGBTİ+’lara yönelik nefret söyleminde bulundu. LGBTİ+ evliliklerinin aile kavramıyla bağdaşmayacağını öne sürerek, “Ahlaksızlığı bize yasal bir zemin gibi sunmaya çalışan alçak ve şerefsiz bir yapı var” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi öğretim üyesi Mustafa Hakkı Ertan, verdiği “Aile sosyolojisi” dersinde LGBTİ+’ları hedef aldı. Verdiği derste “İki erkek yan yana çoğalır mı?” diye soran Ertan, ailenin temel unsurlarından birini çoğalmak olarak tanımladı. LGBTİ+ olmayı “ahlaksızlık” olarak gören öğretim üyesi, "Aileye ne gerek var algısı yerleştirilmeye çalışılıyor” diyerek şunları söyledi:

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğretim üyesi Mustafa Hakkı Ertan.
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğretim üyesi Mustafa Hakkı Ertan.

‘ARKADAŞLAR LGBT NEDİR YA?’

“Bireyciliği ve bireyselliği genç kızlarda ve erkeklerde onun şahsiyetini özgürlük adı altında okşayarak ailesine karşı gelmesini, devletine, milletine karşı gelmesini… Arkadaşlar LGBT nedir ya? Böyle bir şey olabilir mi arkadaşlar? Yani gey, lezbiyen vs. vs. biseksüel, homoseksüel bunların birleşmesiyle yeni bir algıyla aileye karşı çıkılıyor. ‘İki erkek bir arada yaşıyorsa bunlar da aile olabilir’i kanunla yerleştirmeye çalışıyorlar. İki erkeğin bir arada yaşamasıyla aile mi olur arkadaşlar? Ahlaksızlığı bize yasal bir zemin gibi sunmaya çalışan dünyada şu an alçak ve şerefsiz bir yapı var. Çok özür diliyorum sizden böyle bir ifadeyi kullanmak mecburiyetinde kaldım. Böyle bir şey olabilir mi arkadaşlar? Böyle bir şey olamaz arkadaşlar. Bir insan kendi tercihi ama bu kendi içinde yaşarsa yaşar ama dünya tarihinden beri... İki erkek bir arada çoğalır mı arkadaşlar, iki kadın yan yana çoğalır mı? İnsanlığın sonunu getirir bu. ”

‘AİLENİN TEMEL UNSURLARINDAN BİRİ ÇOĞALMAKTIR’

Öğretim üyesinin bu sözlerini kabul etmeyen öğrenciler, Zoom üzerinden gerçekleşen dersin sohbet bölümüne “Neden olmasın hocam?”, “Ben öyle düşünmüyorum”, “Herkesin aile kavramı ve beklentisi farklı olabilir”, “Birçok ülkede iki erkek ya da iki kadın aile olarak geçiyor resmi olarak” ifadeleriyle karşılık verdi. Ertan, bunun üzerine argümanlarının bilimsel olduğunu savunarak şöyle dedi:

“Ailenin temel unsurlarından bir tanesi çoğalmaktır arkadaşlar. Şimdi bu olayları siyasi düzlem içinde düşünmeyin. Bu olayı dünya gerçekliği içerisinde bilimsel düzeyde düşünün. Ben her insanın hayat hakkına, yaşam hakkına saygı gösteren bir insanım ama aile farklı bir şeydir. Evet, bu tartışmayı burada keselim arkadaşlar.”

Çok sayıda öğrenciyi rahatsız eden bilimsellikten uzak bu yaklaşım sebebiyle, üniversitede eğitim gören LGBTİ+’ların dışlanmış ve öfkeli hissettikleri belirtildi.