Tekellerden sonra zincir marketlerde de alkol satışı engellendi

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Aybaş “Şu an için yasak yok” diyerek içki satışını duyurdu, ancak daha sonra tekellere engelleme yapıldığını açıkladı. Bir süre sonra zincir marketler de engellendi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - İçişleri Bakanlığı’nın ‘tam kapanma’ dönemine ilişkin yayımladığı genelgede alkol satışı yasağı bulunmamasına rağmen ‘fiili’ ve ‘sözel’ olarak yapılan açıklamalar nedeniyle alkol satışı yapılıp yapılamayacağı tartışmasında yeni gelişmeler yaşandı.

Kısıtlamanın ilk gününde zincir marketler alkol satışı yapmaya başladı. Zincir marketlerin alkol satışı yaptıklarına dair fişlerin esnaf tarafından kendilerine ulaştırıldığını, bunun ardından kısıtlama sürecinde işyerini açmasında engel olmayan ve alkol satışı yapabilen esnafın da satış yapmaya başladığını belirten Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, “Bu yasak genelgeyle gelmedi. Ortada bir yasak yoktu. Bugün itibariyle zincir marketler alkol satışı yapmaya devam etti. Şu an alkol satabilen esnaf da satış yapmaya devam ediyor. Herhangi bir kolluk kuvvetiyle karşı karşıya gelecek durum olmadı. Olduğu zaman bunu paylaşacağız ama şu an için bir yasak yok” dedi.

‘ALKOL SATIŞI YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Zincir marketlerin alkol satışı yapmasının, yasağın fiili olarak kaldırıldığını açık ve net bir şekilde ortaya koyduğunu, esnafın da satış yapmaya devam edeceğini ifade eden Aybaş şunları kaydetti:

“Dün sivil itaatsizlik göstererek satmaya devam edeceğimizi açıklamıştık. Kendi kaderimizi tayin edeceğimizi söylemiştik. TESK Başkanı Bendevi Palandöken de dün yaptığı açıklamada ‘alkol satışı yapılabilir, yasak yok’ diye açık bir şekilde söyledi. Bir numaralı ağızdan çıkan sözün ardından biz de alkolü satma kararı aldık. Bunu uygulamaya ve alkol satışı yapmaya devam edeceğiz."

Aybaş durumu Twitter'dan da duyurdu.

'TEKEL BAYİLERİNİ KAPATMAYA ZORLUYORLAR'

Aybaş'ın duyurusu ve İçişleri Bakanlığı'nın "yanlış bilgilendirmeye yönelik kasıtlı tutumlarla ilgili gerekli hukuki müracaatların başlatılacağı" yönündeki açıklamasının ardından tekel bayilerinin kapatılmaya zorlandığı belirtildi. Aybaş, sosyal medya hesabından yaptığı yeni açıklamada, “Şu anda tekel bayilerini kapatmaya zorluyorlar, hatta kapattırıyorlar. Zincir marketlerde alkol satışı serbest küçük esnaf tekel bayilerine baskı var. TESK Başkanı Bendevi Palandöken dün açıklama yaptı satış yapacağız diye. Binlerce esnafın başkanı o konuşmaya istinaden yasak yoktur” dedi.

MARKETLERE DE YASAK UYGULANMAYA BAŞLANDI

Tekellerin engellenmeye başlanmasının ardından, zincir marketlere de alkollü içki satış yasağı uygulanmaya başlandı. Bazı illerde alkollü içki satışı yapan marketlere gelen polis ve zabıta ekipleri, içki satışı yapıldığı ihbarı üzerine geldikleri marketlerde tutanak tuttu. Zonguldak'ın Kilimli ilçesinden yerel bir haber sitesinin bir zincir marketi hedef göstermesi üzerine markete gelen polis ekipleri, alkollü içecek satışı yapıldığı tespitiyle tutanak tuttu. Van'da da bir zincir markete gelen zabıta ekipleri, markette içki satışı yapıldığı tespitiyle tutanak tuttu. Ekipler daha sonra da markette içki reyonunu kapattırıp satışın yasak olduğunu bildiren yazı astırdı. (HABER MERKEZİ)