TBMM'den Biden'ı kınama bildirisi: 'Açıklaması yok hükmünde'

TBMM Genel Kurulu’nda, ABD Başkanı Biden’ın Ermeni Soykırımı'nı tanımasının kınanmasına ilişkin bildiri kabul edildi. Bildiride "ABD Başkanı’nın yaptığı açıklama, nezdimizde yok hükmündedir" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Joe Biden'ın Ermeni Soykırımı'nı tanımasının ardından TBMM Genel Kurulu'nda kınama bildirisi kabul edildi. Karar Resmi Gazete'ye de gönderildi.

Bildiride şöyle denildi:

 "ABD Başkanı Joe Biden’ın, 24 Nisan 2021 tarihli açıklamasıyla 1915 olaylarına ilişkin Ermeni lobilerinin iddialarını içeren tezleri sahiplenmesini, Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak esefle ve şiddetle kınıyor, tarihin siyasi saiklerle tahrifinden başka anlam taşımayan bu temelsiz iftiraları en güçlü şekilde reddediyoruz. Tarihi konularda hüküm vermeye hukuken ve ahlaken yetkisi bulunmayan ABD Başkanının yaptığı bu açıklama, nezdimizde yok hükmündedir.

Biden’ı, tarihi gerçeklerle bağdaşmayan, milletimizin vicdanını derinden yaralayan bu hatalı açıklamasını değiştirmeye, başta Türk ve Ermeni halkları olmak üzere, bölge halkları için barış, istikrar ve güven içinde yaşama çabalarını desteklemeye ve ikili ilişkilerimiz üzerinde kaçınılmaz olarak olumsuz etkiler yapacak bu karardan geri dönmeye davet ediyoruz. ABD Başkanı’nın yaptığı bu açıklama, nezdimizde yok hükmündedir." (HABER MERKEZİ)