TBB: Avukatlara TOMA'lı, gazlı saldırı utanç verici

Türkiye Barolar Birliği, Deniz Poyraz davasında avukatlara ve basın mensuplarına biber gazı ve tazyikli su ile saldırılmasına tepki gösterdi: "Son derece vahim ve hukuk devleti adına utanç verici."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına yönelik Onur Gencer tarafından düzenlenen silahlı saldırıda Deniz Poyraz’ın katledilmesine ilişkin açılan davanın Şakran Cezaevi Yerleşkesi içerisinde yapılan altıncı duruşmasında jandarma, Poyraz’ın ailesi, yakınları ve avukatlarına biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB), yayınladığı açıklamada saldırı ve engellemeyi "Hukuk devleti adına utanç verici" olarak değerlendirdi.

'DEMOKRASİMİZ ADINA SON DERECE VAHİMDİR'

Barolar Birliği'nin yayınladığı açıklama şöyle:

"Deniz Poyraz’ın öldürülmesine ilişkin davanın duruşmasına girmesi engellenen Yönetim Kurulu Üyemiz Av. Ercan Demir, İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel, avukatlar, basın mensupları ve vatandaşlara yönelik TOMA’lı ve gazlı müdahale ile hukuk devleti ilkeleri ve demokrasimiz adına son derece vahim olaylar yaşanmıştır.

12 Ekim 2022 Çarşamba günü İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada Mahkeme Heyetince, yetki belgesi bulunan avukatların duruşmaya katılamayacağı yönünde bir ara karar alınmış, avukatlar ile Mahkeme Heyeti arasında yaşanan hukuki tartışma sırasında yaşanan arbedede güvenlik güçleri tarafından mahkeme salonunda biber gazı sıkılmıştır.

Hukuk tarihimizde rastlanmayacak bu müdahalenin ardından Mahkeme Heyeti duruşmanın 14 Ekim 2022 Perşembe günü, Aliağa’daki Şakran Cezaevi Kampüsü’nde bulunan duruşma salonunda yapılmasına karar vermiştir. Bugün yapılacak duruşma için Cezaevi kampüsüne giden avukatlar, güvenlik görevlileri tarafından mahkemenin kendilerine ilettiği liste dışında yetki belgesi bulunan avukatlar da dahil olmak üzere kimseyi içeriye alamayacakları söylenerek engellenmiştir.

'BU ANLAYIŞA BOYUN EĞMEYECEĞİZ'

Yargı görevi yapan avukatın duruşmaya girmesinin engellenmesinin suç olduğu ifade edilirken kolluk görevlileri TOMA ve kalkanlarla barikat kurmuş ve içlerinde Yönetim Kurulu Üyemiz ile İzmir Barosu Başkanı’nın da bulunduğu avukatlar, basın mensupları ve yurttaşlar yoğun biber gazı müdahalesine maruz kalmışlar ve darp edilmişlerdir.

Avukatı, görevini yapmasını fiziki müdahale ile engelleyerek yargı sisteminin dışına çıkarmaya çalışan bu anlayışa boyun eğmeyeceğiz. Türkiye Barolar Birliği tarafından mahkeme heyetinin hukuk dışı uygulamaları Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikâyet edilmiş, avukatlara yönelik vahim ve kabul edilemez müdahale hakkında da ayrıca İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunulmuştur." (HABER MERKEZİ)