Tavas’ta yapılmak istenen JES’lere yargı engeli

Denizli İdare Mahkemesi, Tavas İlçesinde yapılmak istenen jeotermal enerji santrali ile ilgili verilen ‘ÇED gerekli değildir’ raporunun iptaline karar verdi.

Google Haberlere Abone ol

Ayhan Çimendağ

DENİZLİ - Denizli’nin Tavas ilçesinde yapılmak istenen jeotermal enerji santraline karşı açılan davada, Denizli Bölge İdare Mahkemesi, valilik tarafından verilen ‘jeotermal arama izinlerinin ve ÇED gerekli değildir’ raporunun iptaline karar verdi.

Mahkeme heyeti iptal kararında Anayasa’nın 56. Maddesi’nde yer alan “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir. Devlet, herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamak; insan ve madde gücünde tasarruf ve verimi artırarak, iş birliğini gerçekleştirmek amacıyla sağlık kuruluşlarını tek elden planlayıp hizmet vermesini düzenler. Devlet, bu görevini kamu ve özel kesimlerdeki sağlık ve sosyal kurumlarından yararlanarak, onları denetleyerek yerine getirir” hükmüne atıfta bulundu.

MAHKEME BÖLGE HALKININ MÜCADELESİNİ HAKLI BULDU

Aynı ilçede bulunan ve kıymetli tarım arazilerine sahip ovada daha önce de termik santral kurmak istendiğini hatırlatan bölge halkı avukatları Hasan Ozan Orpak ve Onat Ötnü santrallere karşı uzun zamandır mücadele ettiklerini anlattı:

Onat Ötnü ve Hasan Ozan Orpak 

"Verimli tarım arazilerine kurulmak istenen termik santrale karşı halk, STKlar, hukukçular bir araya geldi ve Avdan Platformu’nu kurarak projenin iptalini sağladı. Bu iptalin hemen ardından da bölgesinin pek çok farklı noktasında jeotermal arama yapılarak, santraller kurulmak istendi. Bu kez 24 muhtar, vatandaşlar, STKlar ve hukukçular olarak Tavas Ovası Jeotermal Platformu’nu kurarak mücadele ettik. Kuyuların açılması ile ilgili verilen ‘ÇED gerekli değildir’ kararını kabul etmemiz mümkün değildi. Durumu vatandaşlar ile birlikte yargıya taşıdık ve Denizli Bölge İdare Mahkemesi bizi haklı buldu."

‘TARIM ARAZİLERİNE YÜZLERCE KUYU AÇILACAKTI’

Bölgede yapılmak istenen Jeotermal enerji santrali nedeniyle tarım arazilerinin ve su kaynaklarının yok olacağını belirten avukatlar, "Açtığımız iki davada bölgeye yüzlerce kuyu açılmasına ve doğanın talanına karşı durmak istedik. Mahkeme de Tavas Ovası’na JES yapılmasına izin vermedi" diye konuştu.

Alınan kararın tebliğ edilmesinin ardından karşı tarafın 15 gün içerisinde Danıştay'a itiraz hakkı bulunuyor.