Taşlı saldırıda gözaltına alınan uzman çavuş 'FETÖ' iddiasını reddetti

Erzurum'da Ekrem İmamoğlu mitingine düzenlenen taşlı saldırının ardından gözaltına alınıp sözleşmesi feshedilen uzman çavuş M. Akif Keleş, Süleyman Soylu'nun 'FETÖ'cü' iddiasını yalanladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Erzurum'daki mitingine düzenlenen taşlı saldırıya katıldığı gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından sözleşmesi feshedilen Piyade Uzman Çavuş M. Akif Keleş hakkındaki 'FETÖ'cü iddialarına yanıt verdi.

Akif Keleş'in gözaltına alınmasından sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı bir televizyon programında "Miting yapılması gereken yerde yapmazsan oraya provokasyon yapmaya da gelirler. Provokasyonu Ekrem İmamoğlu yaptı. Kafamızı karıştıran bir uzman çavuş var. FETÖ'yle daha önce irtibatlı ve iltisaklı olduğu tespit edilmiş" açıklamasını yapmıştı. İktidara yakın Yeni Şafak gazetesi de Akif Keleş'in FETÖ ile bağlantılı olduğunu ileri süren bir haber yapmıştı. 

Akif Keleş yaptığı yazılı açıklamada İmamoğlu'nun mitinginde 'terör örgütü' lehine sloganlar atıldığını ileri sürüp bu nedenle tepki gösterdiğini belirtti. "Yaşananlardan dolayı son derece üzgün ve pişmanım" ifadesini kullanan Akif Keleş, 'FETÖ' iddialarıyla ilgili olarak ise şöyle dedi: 

"Şahsıma ait kişisel bilgiler açıkça paylaşılarak kamuoyu nezdinde adeta bir günah keçisi gösterilme çabasına girilmiştir. 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemize hain darbe girişiminde bulunan FETÖ terör örgütünün bir üyesi olduğuma ilişkin iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Konuyla ilgili olarak 2021 yılında Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan inceleme neticesinde hakkımda ’soruşturmaya yer olmadığı kararı’ verilmiştir. Dolayısıyla söz konusu iddianın asılsız olduğu ve isnat edilmeye çalışılan suçun tarafımca işlendiğine yönelik en ufak bir şüphenin dahi bulunmadığı hukuken tescil edilmiştir. Nitekim Milli Savunma Bakanlığının 9/5/2023 tarihinde yapmış olduğu resmi açıklama bu hususu doğrulamaktadır. (HABER MERKEZİ)