Tartışmalı 'yabancı ajan' yasa tasarısı Gürcistan parlamentosundan geçti

Gürcistan'da 'yabancı etkinin şeffaflığı' konulu yasa tasarısı, üçüncü ve son oylamanın ardından parlamentodan geçti. Tasarı, düzenlemeye karşı olan Cumhurbaşkanı Zourabichvili'ye sunulacak.

Başkent Tiflis'teki gösteriler, bugün de devam etti. (Fotoğraf: Reuters)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gürcistan'da geniş çaplı protestolara sebep olan ve kamuoyunda 'yabancı ajans' yasası olarak bilinen tasarı, üçüncü ve son okumada da onay alarak parlamentodan geçti.

Parlamento Başkanı Şalva Papuaşvili'nin yönettiği Genel Kurul'da yapılan oylamada, tasarıya 30 "hayır" oyuna karşılık 83 "evet" oyu verildi. Ülkede haftalar boyunca protestolara neden olan tasarının, yasalaşması için parlamentoda üç kez oylanması gerekiyordu. Bu arada, oylama sırasında bazı milletvekilleri arasında kavga ve tartışmalar çıktı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, tasarı, şimdi, daha önce tasarıya karşı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Salome Zourabichvili'ye sunulacak. Zourabichvili'nin tasarıyı veto etmesi beklenirken, parlamento ek bir oylamayla bu vetoyu etkisiz kılabilir. 

PARLAMENTO ÖNÜNDE PROTESTOLAR

Parlamentoda oylamanın yapıldığı sırada binanın çevresinde yasa karşıtı gösteriler de devam etti. Polis, göstericilerin binanın önünden çekilmesi için önlem aldı. Oylamanın sonuçları açıklanınca, bazı göstericiler parlamento binasına girmeye çalıştı. Göstericiler ile polis arasında çıkan arbedenin ardından gözaltına alınanlar oldu.

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te, hükümetin parlamentoya sunduğu 'yabancı etkinin şeffaflığı' konulu yasa tasarısı karşıtı protestolar yaklaşık bir aydır devam ediyor. İktidardaki Gürcü Hayali Partisi'nin parlamentoya nisan ayında tekrar sunduğu tasarıya karşı çıkanlar dün de başkentte bir araya gelmişti. Akşam saatlerinde Tiflis'in çeşitli sokaklarında toplanan göstericiler, parlamento binasına kadar yürüyüş yapmıştı.

Aralarında üniversite öğrencilerinin de bulunduğu eylemciler, yürüyüş sırasında yasa karşıtı sloganlar atmıştı. Tasarıyı bir 'Rus yasası' olarak nitelendiren göstericiler, hükümet karşıtı sloganlar atarak ellerinde Gürcistan, Avrupa Birliği (AB) ve Ukrayna ile diğer ülkelerin bayraklarını taşımıştı. Hükümeti, tartışmalı yasa tasarısını parlamentodan çekmeye çağıran göstericiler, tasarının ülkenin AB ile entegrasyonunu olumsuz etkileyeceğini söylemişti.

YASA, 17 NİSAN VE 1 MAYIS'TAKİ İKİ OYLAMADAN GEÇMİŞTİ

Gürcistan Başbakanı İrakli Kobakhidze, dün akşam yaptığı açıklamada, Tiflis'te devam eden protestolara katılan göstericileri, polislere yönelik şiddet eylemleri düzenlemekle suçlamıştı. Gürcistan'da toplumun büyük çoğunluğunun hükümeti ve tasarıyı desteklediğini savunan Kobakhidze, tasarıyı yasalaştırmak konusunda kararlı olduklarını belirtmişti.

Ne olmuştu?

Gürcistan'da 'yabancı etkinin şeffaflığı' konulu yasa tasarısı karşıtı protestolar, yaklaşık bir aydır devam ediyor. İçişleri Bakanlığı güçleri, 1 ve 2 Mayıs'taki gösteriler sırasında parlamento binasının önünde toplanan göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla saldırmıştı.

Hükümetin bu yıl parlamentoya tekrar sunduğu tasarı, fonlarının yüzde 20'sinden fazlasını yurt dışından alan Gürcistan'da kurulan kuruluşların 'yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon' olarak kaydolmalarını veya para cezalarıyla karşı karşıya kalmalarını öngörüyor. Tasarıya göre, söz konusu kuruluşların kayıt işlemleri Gürcistan Adalet Bakanlığı'nca kontrol edilecek. Tasarı geçen yıl da gündeme getirilmiş, yine geniş çaplı eylemlere sebep olmuştu. Protestolar üzerine tasarı geri çekilmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)