Tarım ve Orman Bakanlığı: Konutta üretilen ekmeğin satışını yasakladık

Tarım ve Orman Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mobil ekmek büfelerinin ekmek satışı yapmasını yasaklamadığını açıkladı. Bakanlık genelgenin evde üretilen ekmeklere yönelik olduğunu belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Tarım ve Orman Bakanlığı, yayımladığı yeni genelgesinde yer alan "pazar yerleri dışında seyyar araçlarda, manav, kasap ve sokaklarla ambalajlı ya da ambalajsız olarak ekmek ve sade pide satışa izin verilmeyeceği" ifadeleri üzerine açıklama yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) mobil ekmek büfelerinde ekmek satışı yapması sonra yayınlanan genelgede bu ifadelerin yer almasıyla İBB Sözcüsü Murat Ongun, "Vatandaşlarımız endişe etmesin. Gerekirse ihtiyaç duyduğunuz ekmeği evinize teslim ederiz" ifadelerini kullanmıştı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, İBB'nin mobil büfeler ile ekmek satışını yasaklayan bir bildirimi/genelgesi söz konusu değildir" denildi. Bakanlığın açıklamasında, söz konusu talimatın 'Konutta Ekmek Üretimi Talimatı' başlığı ile yayımlandığını belirterek, Bakanlığa ait İBB'nin mobil büfeler ile ekmek satışını yasaklayan bir talimatının söz konusu olmadığı ifade edildi.

Açıklamada, "Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 04.01.2012 tarihinde yayımlanan 'Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği' ile tüketime sunulan ekmek, ekmek çeşitleri ve ekşi hamur ekmeklerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, muhafaza, taşıma ve pazarlanmasına yönelik özellikler belirlenmiştir" ifadeleri kullanıldı. (HABER MERKEZİ)