TARIM-KOOP Başkanı Özkurnaz: Sütün fiyatı artmadı, üretimi düştü

TARIM-KOOP Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, maliyetlerdeki artışa rağmen süt fiyatlarının Ulusal Süt Konseyi tarafından 2 lira 30 kuruşta sabit tutulmasına tepki gösterdi. Üreticilerin zor durumda kaldığını söyleyen Özkurnaz, süt üretiminin de geçen yıla göre düştüğünü belirtti.

Google Haberlere Abone ol

Seçkin Sağlam

ÇANAKKALE- Ulusal Süt Konseyi tarafından süt fiyatlarında bu yıl değişiklik yapılmamasına karar verildi. Yem ve gıda fiyatları artarken, süt fiyatlarının 2 lira 30 kuruşta kalması üreticiler tarafından tepkiyle karşılandı. Süt sanayicileri ile bir araya gelen Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz , “Kasım ayının 15’inden sonra hangi firmaya lazımsa, sütün fiyatı 3 liradan aşağı kalmamak şartı ile bizimle sözleşme yapabilirler ve 1 Aralık’ta da sütlerini alabilirler” dedi. 

'EKONOMİDEKİ SIKINTININ SEBEBİ SÜT ÜRETİCİSİ OLAMAZ'

Gıda Komitesi'nin süt fiyatlarını neye göre belirlediğinin belli olmadığını söyleyen Özkurnaz, “Geçen yıl 15 Kasım tarihinde sütün fiyatı 2 lira 30 kuruş olarak belirlendi. Bir yıla yakın süredir fiyatlar bu şekilde seyrediyor. Çiftçimiz bu süreçte et ve süt fiyatlarının yükselmesi gerektiği noktasında bir isyan içerisinde. Sütün fiyatlarını Gıda Komitesi belirliyor. Bu komitede Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı ile Tarım Orman Bakanlığı’ndan oluşuyor. Bu ülkede ekonomide bir sıkıntı varsa bunun sebebi sütçü olamaz. Gıda Komitesi’nin belirlediği bu fiyatları doğru bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

'BİGA’DA SÜT ÜRETİMİ 435 TONDAN 230 TONA DÜŞTÜ'

Mehmet Özkurnaz

 

Süt üretimindeki düşüşe dikkat çeken Özkurnaz, “Geçmişte Biga ilçemizde 435 ton civarında süt üretimi varken, bugün geldiğimiz nokta günlük 230 ton süt üretimi var. Çiftçimiz tarım yapıyorsa ve yaptığı tarımdan zarar ediyorsa artık yapmama eğilimine giriyor ve son dönemde de hayvan kesimlerinin oldukça fazla olduğu söyleniyor. Süt üretimine baktığımızda, düşüşün ne seviyede olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz.” dedi

'BİM CEO’SU SÜT FİYATI KONUSUNDA BELİRLEYİCİ OLUYOR'

Yıl sonuna kadar enflasyonun düşük kalması için süte zam yapılmadığını söyleyen Özkurnaz, zincir marketlerin süt fiyatında belirleyici olmasına da tepki göstererek, “BİM mağazasının CEO'su gıda komitesinde süt fiyatı konusunda belirleyici oluyorsa bu bizim için utanç vericidir. Zincir marketler Türkiye’nin her tarafına yayıldı. Sanayici, BİM’lerin yaptırımlarından dolayı kendi bağımsız üretimlerini yapmakta ve ürününü satmakta zorlanıyor. BİM’ler ‘Biz ürün almıyoruz’ dese birçok mandıracı arkadaşımızın batacağı ortada. BİM’lerin sanayicinin üzerinde bir baskı oluşturduğunun herkes farkında” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR