Tarihi taşların sökülerek, asfalt dökülmesi ile ilgili inceleme başlatıldı

İzmir’in simgelerinden 2. Derece Doğal SİT Alanı sıfatıyla ‘koruma altında’ bulunan Varyant Yolu'ndaki 65 yıllık taşların sökülerek yerine asfalt dökülmesi ile ilgili inceleme başlatan Kültür Bakanlığı, müfettiş görevlendirdi. Müfettiş, konu ile ilgili suç duyurusunda bulunarak açıklama yapan Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi ile görüştü.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR – Geçtiğimiz aylarda İzmir’in simgelerinden 2. Derece Doğal SİT Alanı sıfatıyla ‘koruma altında’ bulunan Varyant Yolu'ndaki 65 yıllık taşların sökülerek yerine asfalt dökülmesi tepkilere neden oldu. Konu ile ilgili Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi'nin, düzenlemeye engel olmayan İzmir 1 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine, suç duyurusunu ve platform üyelerinin açıklamasını konu alan haber Gazete Duvar'da "Koruma kurulu tarihin yok edilmesine izin verdi" başlığıyla yer aldı.

Suç duyurusu ve medyada yer alan haberlerin ardından konu ile ilgili inceleme başlatan Kültür Bakanlığı müfettiş görevlendirirken, incelemede bulunan görevli müfettiş Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi üyelerini temsilen platform sözcüsü ile görüş alışverişinde bulundu. Görüşmenin ardından açıklama yapan platform, Koruma Kurulu'nun arkeolojik dokuya ilişkin bir durum olmadığı için onay verdiğinin öğrenildiğini de ifade etti. Bütün bu görüşlerin müfettişlere bildirildiği de ifade edilen açıklamada, incelemenin sürdüğü kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

İzmir'in Konak ilçesinde bulunan ve 2. Derece Doğal SİT Alanı olan ‘Varyant Yolu’ bölgesinin 400 metrelik bölümündeki 65 yıllık arnavut kaldırımı taşları sökülerek yerine asfalt döküldü. 1955 yılında yapılan Varyant Yolu’nun bu biçimde tahrip edilmesi tepkilere neden olurken, İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri düzenlemenin İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan alınan izin doğrultusunda yapıldığını açıkladı. Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi ise İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.