Tarihi çeşmenin kitabesine AK Partili vekilin babasının ismi yazıldı

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Fatih'teki tarihi I. Mahmud Çeşmesi'nin imitasyon kitabesine, "Sahibü’l hayrat merhum Ahmed Zeki Çamlı ruhiçün el fatiha" şeklinde ekleme yapıldığını açıkladı. AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı'nın babası olan Ahmed Zeki Çamlı, 2017 yılında vefat etmişti. Birçok kişi sosyal medyadan restorasyona tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, 2018’de restore edilen İstanbul Fatih'teki tarihi Vezir Çeşmesi'nin kitabesinin içeriğinin değiştirilerek, kitabeye orijinalinde bulunmayan eklemeler yapıldığını açıkladı. 

Fatih'teki İskenderpaşa Camii yanında bulunan Vezir Çeşmesi, 1748 yılında 24. Osmanlı Sultanı I. Mahmud tarafından inşa ettirildi. Yine bu padişahın ismiyle de anılan tarihi Vezir Çeşmesi, mevcut yerinde AK Parti İstanbul milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı tarafından restore ettirildi.

Mahir Polat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"2018’de tamamlanmış, 1. Mahmud Çeşmesi kitabesi içeriğinin değiştirilmesi ve eklemeler yapılması; Orijinalinde “Ayn-ı dilcûy-ı şifa çeşme-i Sultan Mahmud” şeklinde biten kitabeye ekleme yapıp “Sahibü’l hayrat merhum Ahmed Zeki Çamlı ruhiçün el fatiha” şeklinde bitirilmesi! 

Hangi sosyal statüde olursanız olun tarihi eserlerin imitasyonunu yapmak, kitabesine babamızın adını yazma hakkı vermiyor bize. Hele adını sultandan sonra yazdırmak Osmanlı devrinde olsa infial olurdu. Öyle olsa her restorasyonda Süleymaniye kitabesi okunmaz hale gelirdi.

Eğer çalışma tarihi eser restorasyonuysa kitabesinin değiştirilmesi gerekiyor, bölge koruma kurulunun onaylı projesi niye ihlal edildiğinin uygulama sahibi ve kurumuna sorulması gerekiyor. Restorasyon yapmayın demiyoruz yapın ama sultanın adı ardına babanızın adını eklemeyin!"

Kitabenin orijinal hali. Nerede olduğu bilinmiyor.


Kitabeye adı eklenen Ahmed Zeki Çamlı, AK Partili Ahmet Hamdi Çamlı'nın babası. Ahmed Zeki Çamlı, 2017 yılında 83 yaşında vefat etmişti. Çamlı, Milli Nizam ve Milli Selamet Partisi’nin kurucuları arasında yer alıyordu.


Aralarında tarihçilerin de bulunduğu çok sayıda kişi restorasyona tepki gösterdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da "Tarihi eserleri kitabelere eklemeler yapmadan aslına uygun olarak, özenle restore ediyoruz. Bu miras hepimizin" şeklinde bir paylaşım yaptı. 

O tepkilerden bazıları şöyle: