Tanju Özcan: Ceza alırsam, o gaf nedeniyle ceza verildiğine inanmam

Bolu Belediye Başkanı Özcan ırkçı teklifin ardından, bir kadınla ilgili cinsiyetçi ifadeleri nedeniyle sevk edildiği CHP Disiplin Kurulu'na savunmasını verdi: O gaf nedeniyle ceza verildiğine inanmam.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Bir kadınla ilgili kullandığı cinsiyetçi ifadeler nedeniyle CHP Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, savunmasını verdi.   

 

CHP Merkez Yönetim Kurulunca (MYK) "uyarılması" talebiyle partinin Yüksek Disiplin Kuruluna bir süre önce sevk edilen Özcan, belediyede düzenlediği basın toplantısında, Yüksek Disiplin Kurulu'na verilmesinin hukuki bir süreç olduğunu belirterek, o anlamıyla usule uygun olduğunu ve bugün savunmasını yaptığını söyledi.

Yüksek Disiplin Kurulu'na "Bugün burada olma sebebim, sosyal medya programında montajlanmak suretiyle verilmiş olan sözlerim; yaptığım gaf değil?" dediğini aktaran Özcan, "O program esnasında da program sonrasında da 'benim gibi tecrübeli siyasetçinin böyle bir gaf yapmaması gerekiyordu, özür diliyorum' dedim bütün toplumdan amasız ve fakatsız." şeklinde konuştu.

'YOLUMA AYNEN DEVAM EDECEĞİM'

Özcan, şöyle devam etti: "Disiplin Kurulu bugün ya da sonraki günlerde benimle ilgili uyarı cezası verebilir. Kınama verebilir. Geçici ihraç verebilir. Kesin ihraç verebilir. Hepsine hazırlıklıyım; her zaman söylüyorum. Bugün ya da sonraki günlerde açıklanan kararda benim partimle ilişkim kesilirse sadece hukuki bağım kesilmiş olacak. Gönül bağım devam edecek. Atatürkçü, Türk milliyetçisi, laikliğe inanan, devletin laik olmasına inanan, inançlı bir Tanju Özcan olarak yoluma aynen devam edeceğim."

MYK'nin partinin siyasi yapısı olduğunu aktaran Özcan, "MYK benimle ilgili bir suçlama yöneltmiş olabilir. Tam bağımsız yargıyı savunuyorsak elinizi vicdanınıza koyacaksınız, MYK'nin etkisinde kalmadan, parti yönetiminin etkisinde kalmadan en adil kararı vereceksiniz. Türkiye'ye de örnek olacak. Gerçekten Cumhuriyet Halk Partililer tam bağımsız yargı konusuna samimi diyecekler. Ben sizden bu kararı bekliyorum. Özür dilemiş olduğum bir gaftan dolayı diğer meseleler nedeniyle bana ceza verirseniz bu benim asla içime sinmez. Ben o gaftan dolayı ceza aldığıma ikna olmam vicdanen. Sonuç itibarıyla siz bağımsız bir yargısınız. Vereceğiniz kararı doğru bulmasam da saygı duyarım derim" değerlendirmesinde bulundu. (AA)