Tamer Karadağlı, Merve Dizdar'ı hedef gösterdi: Cezayirli kız kardeşleri için de geçerli mi söyledikleri?

Tamer Karadağlı, Cannes Film Festivali'nde ödül kazanan Merve Dizdar'ın konuşmasına tepki göstererek "Yurt dışında böyle önemli bir ödül alıp ülkesini ilk fırsatta şikayet etmesi doğru gelmiyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Oyuncu Tamer Karadağlı, 76. Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazanan Merve Dizdar'ın konuşmasını hedef aldı. Karadağlı, Dizdar'a Fransa'nın Cezayir işgalini hatırlatarak, "Cezayirli kız kardeşleri için de geçerli mi söyledikleri?" diye sordu.

Dizdar ödül konuşmasında, "Bu ödülü kendine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerime ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum" dedi.

Karadağlı da Merve Dizdar'ın "Türkiye'yi Batı'ya şikâyet etmesinin" kendisine doğru gelmediğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Merve Dizdar’ı aldığı ödülden dolayı yürekten kutluyorum. Çok büyük bir başarı. Gerçekten hem bir meslektaşı olarak hem de bir Türk vatandaşı olarak inanılmaz gurur duydum. Göğsüm kabardı. Amaaa... konuşması için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Kendisi Fransa’nın yıllarca işgal ettiği Cezayir için de aynı şeyleri düşünüyor mu? Cezayirli kız kardeşleri için de geçerli mi söyledikleri? (Çünkü ödülü Fransa’da alıyor) Ya da çocukları zorla dağa kaçırılmış Diyarbakır Anneleri için geçerli mi söyledikleri? Yurt dışında böyle bir ödül alırken onu bu ödüle taşıyan bu ülkenin okulları, bu ülkenin televizyon kanalları. Hele ki en popüler işi TRT’de yayınlanan dizisi. Şimdi en popüler işini devletin kanalında yapıp, milyonların kalbini kazanıp, para kazanıp, sonra yurt dışında böyle önemli bir ödül alıp, devletini, ülkesini ilk fırsatta şikayet etmesi bana doğru gelmiyor.. Ama yiğidi öldür, hakkını yeme... Göstermiş olduğu oyunculuk başarısından dolayı kendisini bir kez daha yürekten kutluyorum..."

NİHAL YALÇIN'IN DA KONUŞMASINI KESMİŞTİ

58. Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü "Zuhal" filmindeki rolüyle Nihal Yalçın almıştı. Yalçın'ın teşekkür konuşmasını yaparken Tamer Karadağlı, konuşmayı keserek ödülü uzatmıştı. Sosyal medyada birçok kullanıcı Karadağlı'ya tepki göstermişti.