Tam kapanma bitti nüfus müdürlükleri doldu

Randevu doluluk oranı İstanbul’da yüzde 60, Ankara'da yüzde 40 ve İzmir'de yüzde 70 seviyelerine çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden Hürriyet gazetesinin birinci sayfasında yer verilen "Nüfusta, tapuda randevu krizi! Günler sürüyor..." başlıklı habere ilişkin olarak yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, nüfus müdürlüklerine ALO 199 çağrı merkezi vatandaş temsilci ve IVR ve sesli yanıt sisteminin yanı sıra; randevu.nvi.gov.tr, e-Devlet ve NVİ Mobil aracılığıyla da randevu alınabildiği hatırlatıldı. 

Nüfus müdürlüklerinde toplam randevu kapasitesi 206 bin kişi olduğu vurgulanan açıklamada, “Pandemi tedbirleri kapsamında esnek/dönüşümlü çalışma uygulaması ile günlük 145 bin 142 vatandaşımıza randevu verilmektedir. 03.06.2021 tarihinde günlük 145 bin 142 kişilik açılan randevuda 95 bin 265’inin alındığı, açılan randevuların yüzde 65,6 sının dolduğu tespit edilmiştir” denildi. 

'DÖNEMSEL YOĞUNLUK İÇİN EK TEDBİR ALINIYOR'

17 günlük tam kapanma sonrasında İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa ve Şanlıurfa’da yoğunluk yaşanması nedeniyle önlem olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve ilgili illerde vatandaş destek masaları aracılığıyla acil başvuruların karşılandığı belirtilen açıklamada, daha sonra şu ifadelere yer verildi:

“Tam kapanma sonrasında Gaziantep gibi yoğunluğun görüldüğü illerimizde nüfus müdürlüklerimizdeki çalışma saatleri 09.00-17.00 olarak yeniden düzenlenmiştir.

Randevu doluluk oranının İstanbul genelinde yüzde 60, günlük 4 bin randevu kapasitesi İstanbul-Avrupa Yakası Nüfus Hizmetleri Merkezinde ise bu oranın yüzde 16'dır. Öte yandan Ankara'da yüzde 40 ve İzmir'de yüzde 70 oranındadır.

Ayrıca bu hafta sonu yapılacak LGS sınavında ilgili olarak tüm nüfus müdürlüklerimiz Cumartesi ve Pazar günü hizmet vermeye devam edecek olup, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için önlemler alınmıştır.

Dolayısıyla ülkemizin yüz akı olan Nüfus ve Vatandaşlık hizmetleri, vatandaşlarımızın memnuniyeti üzerinden yürüttüğü çalışmalar aynı anlayışla devam etmektedir. Bu anlayışla günümüz itibariyle 64 milyon 354 bin 94 T.C. kimlik kartı, 5 milyon 484 bin 797 pasaport ve 12 milyon 101 bin 837 sürücü belgesi düzenlenmiştir. Yerelde yaşanan dönemsel yoğunluklar ise ek tedbirlerle giderilmektedir.” (HABER MERKEZİ)