Taliban, gazetecilere şiddet uyguluyor: 'Medyada yansıtılan ile sahadaki Taliban arasında büyük fark var'

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'ın gazetecilere şiddet uyguladığı raporlandı. Kıdemli bir Afgan gazeteci, "Medyada yansıtılan Taliban ile sahadaki Taliban arasında büyük fark var" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Taliban'ın yönetimi ele geçirdiği Afganistan'da, protestoları takip eden gazetecilerin militanların şiddetine maruz kaldığı yönündeki haberler uluslararası kamuoyunda yer bulurken, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), basın mensuplarına yönelik saldırılarla ilgili endişelerini dile getirdi. CPJ'nin raporunda, son iki gün içerisinde Afganistan'da düzenlenen Taliban karşıtı gösterilerde en az 14 gazetecinin gözaltına alındığı, altısına gözaltında şiddet uygulandığı kaydedildi.

'MİSİLLEME KORKUSU OLMADAN ÖZGÜRCE ÇALIŞMALILAR'

"Taliban'ı, misilleme korkusu olmadan basın mensuplarının özgürce çalışmasına izin vermeye çağırıyoruz" diyen CPJ'nin Asya Koordinatörü Steven Butler, birçok gazetecinin militanlar tarafından dövüldüğünü söyledi. İnsan Hakları İzleme Örgütü Asya Başkan Yardımcısı Patricia Gossman ise, "Taliban yetkilileri, 'İslami değerlere saygı duydukları' sürece medyanın çalışmasına izin vereceklerini iddia ettiler ancak gazetecilerin gösteriler hakkında haber yapması zaman geçtikçe zorlaşıyor" ifadelerini kullandı.

Guardian gazetesine konuşan kıdemli bir Afgan gazeteci, "Medyada yansıtılan Taliban ile sahadaki Taliban arasında büyük fark var" dedi. "Afganistan'da basın özgürlüğü sona erdi" ifadelerini kullanan gazeteci, üst düzey Taliban yetkilileri ile 'sokaktaki' militanlar arasında uyuşmazlık olduğunu dile getirdi.

'GAZETECİLER DÖRT SAAT BOYUNCA İŞKENCE GÖRDÜ'

Başkent Kabil'de kadınların protestosunu takip eden iki gazetecinin Taliban militanları tarafından gözaltına alındığı ve şiddete maruz bırakıldığı kaydedilmişti. Etilaatroz isimli yerel gazetede çalışan iki basın mensubu, Taliban tarafından işkenceye maruz bırakıldığını söylemiş, Taki Deryabi ve Nematullah Nakdi'nin yaralı halde çekilmiş fotoğrafları kamuoyuyla paylaşılmıştı. Fotoğraflarda, Deryabi ile Nakdi'nin vücudunda geniş yaralar ve darp izleri olduğu görüntülendi.

Protestoları izledikleri sırada bir polis merkezine götürüldüklerini ve burada cop, kablo ve kırbaç ile dövüldüklerini anlatan Nakdi, "Bir Taliban mensubu ayağını başıma koydu ve yüzümü betona çarptı. Kafamı tekmelediler. Beni öldüreceklerini sandım" ifadelerini kullandı. Nakdi, meslektaşı Deryabi ile Taliban karşıtı protestoları organize etmekle suçlandıklarını söyledi. Etilaatroz Genel Yayın Yönetmeni Zeki Deryabi ise, iki çalışanın dört saat boyunca 'işkenceye maruz bırakıldığını' dile getirdi. (DIŞ HABERLER)