Taksicilerin İBB’ye açtığı dava reddedildi

İBB'nin, kentte her geçen gün büyüyen taksi sorununun çözümü için ihtiyaç fazlası minibüs ve dolmuşları taksiye dönüştürme kararının iptali için açılan dava reddedildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), taksi sorununun çözümü için ihtiyaç fazlası minibüs ve dolmuşları taksiye dönüştürme kararının ardından bir taksi kooperatifi tarafından açılan dava reddedildi. Gelişmeyi duyuran İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökçe, "Biz kazandık. İstanbul kazandı" dedi.

İBB'nin il sınırları içerisindeki ihtiyaç fazlası minibüs ve dolmuşları taksiye dönüştürmesi kararı bir taksi kooperatifi tarafından yargıya taşınmıştı. İdare mahkemesi, İBB'nin kararında hukuka aykırılık bulmayarak davanın reddinde karar verdi.

'EMSAL SAYILABİLECEK BİR KARAR'

İBB Genel Sekreteri Buğra Gökçe, gelişmeyi sosyal medya hesabından şöyle duyurdu:

"İstanbullulara güzel bir haberim var. Bir süre önce atıl minibüs hatlarındaki minibüslerin taksiye dönüşümü kararı vermiştik. Buna engel olmak için bir taksi kooperatifi tarafından açılan dava mahkeme tarafından emsal bir kararla reddedildi. Biz kazandık. İstanbul kazandı. İdare Mahkemesi tarafından emsal sayılabilecek kararla UKOME’nin mevzuatta açıkça düzenlenmemiş bazı hususlarda takdir hakkına vurgu yapılması ve bilimsel raporlarla alınan kararlara değinilmesi özellikle önemli. UKOME’nin de kendi alanında yenilikçi adımlar atabilmesi ve açılımlar yapabilmesine imkan sağlayan bu kararı çok değerli buluyoruz. Taksi hizmeti üzerinde tekel kuran yapılar elbette milyonlarca insanın sorununu, şoförlerin koşullarını, hizmet kalitesini değil kazanç sağladıkları tekel düzenini korumak istiyor. Biz de İstanbulluların hakkını korumak için çalışıyoruz. Yeni adımlar, yeni çözümlerle başaracağız."

Kararın tebliğ tarihini izleyen günden itibaren otuz (30) gün içerisinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesi nezdinde istinaf kanun yolu açık olacak.

MİNİBÜS VE DOLMUŞLAR TAKSİYE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), taksi sorununun çözümü için adım atarak ihtiyaç fazlası 1803 minibüs ile 322 dolmuşu taksiye dönüştürme kararı almıştı. Aracını taksiye dönüştürmek isteyenler, 16 Ocak 2023 Pazartesi gününden itibaren başvurularda bulunmaya başladı. Noter çekilişi yapılacak hatlardaki minibüsler için son başvuru tarihi 17 Şubat 2023 olarak belirlendi. Tamamının dönüşüme alınması nedeniyle noter çekilişi yapılmasına gerek olmayan hatlardaki minibüsler ile dolmuşlar için son başvuru tarihi ise 1 Mart 2023. (HABER MERKEZİ)

 

Etiketler İBB taksi dava