Tacizleri ifşa edilen Toptaş'ın 'özrü' kabul görmedi

Yazar Pelin Buzluk ve çok sayıda kadın, Hasan Ali Toptaş tarafından cinsel saldırıya maruz kaldıklarını açıkladı. Bir 'özür' açıklaması yapan Toptaş, "Bilmeden, farkında olmadan yaptığım davranışlar nedeniyle kırdığım, üzdüğüm, yaraladığım bütün insanlardan samimiyetle özür diliyorum" dedi. Ancak bu açıklama da Toptaş'a yönelik tepkiyi dindirmedi.

Hasan Ali Toptaş
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yazar Hasan Ali Toptaş'ın, Doğan Hızlan'a konuk olduğu programda çevirmenlerle ilgili yaptığı, "Çeviri bir kitap okurken önce çevirmenin doğum tarihine bakıyorum" şeklindeki açıklamalar sosyal medyada tartışmaya neden oldu. Bu tartışmaların devamında "Leyla" isimli bir kullanıcı Hasan Ali Toptaş hakkında cinsel saldırı iddiasında bulundu.

Twitter'da Toptaş’ın bir videosunu paylaşan hesapta, “Bu adamın ifşalanmasını heyecanla bekleyen kaç kişiyiz? Ben ve pek çok arkadaşımın kendisi ile nahoş anıları var üniversite yıllarına ait. Şu anki bilinç ve cesarete sahip olsam kesinlikle ifşa ederdim. Klasik orta yaş üzeri cis erkek edebiyatçı" mesajı paylaşıldı.

Bu tweet’in altında 20’ye yakın kadın, Hasan Ali Toptaş’ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğuna dair iddiaları paylaştı. Bu isimlerin arasında yazar Pelin Buzluk da vardı. Buzluk, "Benim de kendisiyle çok korkunç bir anım var. O zaman evliydim, eşime bile anlatamadım. Yıllar sonra güçlükle anneme anlatabildim. Sonraları bazı yazar arkadaşlarıma yine zorlanarak anlattım. Bir hafta sonra kendisiyle yan yana fotoğraf paylaşan oldu. Leyla asla yalnız değilsiniz" diyerek yaşadığı cinsel saldırıya dikkat çekti.

ASLI TOHUMCU: HASAN ALİ TOPTAŞ DA YALNIZ DEĞİL, BORA ABDO VAR

Buzluk'un bu paylaşımına destek olan yazar Aslı Tohumcu ise yaşadığı cinsel saldırıyı kamuoyuyla paylaşarak dayanışma çağrısında bulundu. Tohumcu, yazar Bora Abdo'nun taciziyle karşı karşıya kaldığını belirterek, "Hasan Ali Toptaş da yalnız değil tabii. Bora Abdo var. Beni arkadaşımdan ayırıp taksime atlamasıyla gelişen bir olay. Ben de büyüdüm, kadınlarla sarmalandım iyice. Konuşabiliyorum. Herkes konuşsun. Bizim korkacak bir şeyimiz yok!" diye yazdı. 

HASAN ALİ TOPTAŞ: YARALADIĞIM TÜM İNSANLARDAN ÖZÜR DİLİYORUM

Resmi Twitter hesabından bir 'özür' mesajı yayınlayan Hasan Ali Toptaş “İnsan eril failliğin ne olduğunu anlayana kadar karşı tarafta ne büyük yaralar açtığını bilmeden, fark etmeden, düşünmeden hatalar yapabiliyor. Failliğin ne olduğunu bugün kadınlardan öğreniyoruz. Bilmeden, farkında olmadan yaptığım davranışlar nedeniyle kırdığım, üzdüğüm, yaraladığım bütün insanlardan samimiyetle özür diliyorum” ifadelerini kullandı. Ancak Toptaş'ın bu açıklaması da kadınlardan çok sayıda tepki aldı. Tepkilerde hem özür metni eleştirildi hem de "konunun bir özürle geçiştirilemeyeceği" belirtildi.

HÜSEYİN KIRAN İÇİN DE İFŞA AÇIKLAMASI

Hasan Ali Toptaş ve Bora Abdo ile ilgili açıklamaların ardından yazar Ezgi Polat da sosyal medyadan paylaştığı mesajlarda, yazar-şair Hüseyin Kıran'ın kendisini taciz ettiğini ifade etti. Polat, "Ben ve bildiğim birçok başka kadın arkadaşım kendisinin tacizlerine ve saçmalıklarına maruz kaldı. Saygı duyduğunuz bir yazardan öykülerinizle ilgili yorum alacağınıza heyecanlandığınız noktada Hüseyin’in azgınlıklarına maruz kalıyorsunuz" ifadelerini kullandı.

AKİF KURTULUŞ'TAN 'HASAN ALİ TOPTAŞ' ELEŞTİRİSİ

Şair-yazar Akif Kurtuluş sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Hasan Ali Toptaş'ın 'özür' metnini eleştirerek, "Özür meselesi üzerine iyi kötü biraz çalışmış birisiyim. Hasan Ali Toptaş'ın özrü bırakın mağdurları beni bile tatmin etmedi. Kamusal alanda paylaşılan bir özür hakkında aynı mecrada görüşümü belirtmek ihtiyacı duydum. Her şeyden önce açık değil. Ne yaptığını söylemiyor. Mağdur edip etmediğine ilişkin bir kanaati yok. 'Kırdıysam...' Şartlı özür olmaz. Çok sık duyuyoruz, okuyoruz böyle içinde özür sözcüğü geçen cümleleri. 'Maksadımı aşmışsam...' Kırdım, maksadımı aştım. Özür cümlesine böyle başlanır. Geçiştirmek için kurulan cümle, içinde özür sözcüğü olsa bile, asla özür değildir. Öte yandan özür dilemek, mağdurunun acısını telafi etmeye yönelik olmalıdır. En önemlisi de özür dileyen, mağdurun bu özrü kabul etmesini beklememelidir" dedi. 

EVEREST YAYINLARI: SÜRECİ DEĞERLENDİRİYORUZ

Everest Yayınları, sosyal medya üzerinden yaptıkları açıklamada, "Yayınevimizin yazarlarından Hasan Ali Toptaş ile ilgili açıklamaları hassasiyetle takip ediyoruz. Mağduriyetlerin dile getirilmesini önemsiyoruz. Koşulsuz, amasız olarak kimden gelirse gelsin her türlü tacizin karşısındayız. Süreci bu anlayışla değerlendirmekte olduğumuzu saygıyla duyururuz" ifadelerine yer verdi. 

İLETİŞİM YAYINLARI: BORA ABDO İLE YAYIN İLİŞKİMİZİ SONA ERDİRDİK

İletişim Yayınları, sosyal medya hesabı üzerinden yaptıkları açıklamada, "İletişim Yayınları olarak, maruz bırakıldıkları gayriinsani davranış, zorbalık ve tacize karşı yazarlarımız Pelin Buzluk ve Aslı Tohumcu’yla beraberiz. Bora Abdo ile olan yayın ilişkimizi sona erdirdiğimizi okurlarımızın bilgisine sunarız" ifadelerini kullandı.

Bora Abdo ise suçlamaları reddederek, "Her şeyden önce sosyal medyada adımı yerli yersiz, sadece itham ederek karalamaya çalışan bu tavrı ve aslı astarı olmayan suçlamaları REDDETTİĞİMİ, kabul etmediğimi belirtmek isterim. O kadar üzgünüm ki bu inanın anlatılır gibi değil" dedi. 

DOĞAN KİTAP:  HER TÜRLÜ ŞİDDETİN, TACİZİN VE AYRIMCILIĞIN KARŞISINDAYIZ, FAİLLERİ KINIYORUZ

Doğan Kitap'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Doğan Kitap olarak kadınlara yönelik her türlü şiddetin, tacizin ve ayrımcılığın karşısındayız, failleri kınıyoruz. Yayın dünyasında bu tür olumsuzlukların ortadan kalkması için gösterilen çabaların ise her zaman yanındayız" ifadelerine yer verildi. 

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)