Suriye'de üç ismin başkanlık adaylığı onaylandı

Suriye Anayasa Mahkemesi, 26 Mayıs'ta düzenlenecek devlet başkanlığı seçimlerine aday olan 51 kişiden üçüne onay verdi. Seçimlerde Devlet Başkanı Beşar Esad'ın yanı sıra iki aday daha yarışacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Suriye'de 26 Mayıs'ta düzenlenecek devlet başkanlığı seçimlerine katılacak adayların isimleri belli oldu. Suriye Anayasa Mahkemesi, 51 adaydan üçünü onayladı.

Buna göre seçimlerde, Devlet Başkanı Beşar Esad'ın yanı sıra iki aday daha yarışacak. Suriye Anayasa Mahkemesi, Esad'ın adaylığının yanı sıra Abdullah Sellum Abdullah ile Mahmud Ahmed Merii'nin adaylıklarını onayladı.

Suriye'de 2021 seçimlerinin 26 Mayıs'ta düzenlenecek. Seçim sürecinde, ülke dışında yaşayan Suriye vatandaşları da 20 Mayıs'ta büyükelçilik ve dış temsilciliklerde oy kullanabilecek.

Suriye'de 10 yıldır süren iç savaş esnasında, 2014'te de devlet başkanlığı seçimleri yapıldı. Bu oylamayı, oyların yüzde 88'ini aldığı açıklanan Esad kazandı.

Suriye'nin 2012 yılında kabul edilen anayasasına göre devlet başkanı ancak iki kez yedi yıl süreyle seçilebiliyor. Ancak bu kural 2021 yılından itibaren yürürlüğe girecek. (DIŞ HABERLER)