Suriye ile İsrail arasında esir takası

Suriye devlet medyası, İsrail ile Şam yönetimi arasında esir takası yapılmakta olduğunu duyurdu. Anlaşmaya Rusya'nın arabuluculuk yaptığı, sınırı yanlışlıkla geçen bir İsrailli kadın karşılığında iki Suriye vatandaşının serbest bırakılacağı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Suriye devlet ajansı SANA, İsrail ile Şam yönetimi arasında esir takası yapılmakta olduğunu duyurdu. Habere göre, İsrail'in iki Suriyeliyi serbest bırakması karşılığında dün yanlışlıkla sınırın Suriye tarafına geçince gözaltına alınan bir İsrail vatandaşı bırakılacak. Takas anlaşmasına Rusya'nın arabuluculuk yaptığı belirtildi.

HAARETZ: İSRAİL KABİNESİ ACİL TOPLANTI YAPTI

İsrail gazetesi Haaretz de, İsrail kabinesinin konuyu görüşmek üzere dün acil olarak toplandığını yazdı. Haaretz, dün Kuneytra üzerinden Suriye'ye geçen bir İsrailli kadının Suriyeli yetkililer tarafından gözaltına alındığını belirtti. Habere göre iki ülke, bu kişinin Şam yönetimi tarafından serbest bırakılması karşılığında İsrail'de tutulan bazı sivillerin bırakılmasını görüşüyor. Haaretz'deki haberde de, görüşmelerin Rusya aracılığıyla yapıldığı bilgisi yer aldı.

SANA'ya göre, İsrail'in serbest bırakacağı Suriye vatandaşlarından biri olan Nihal Makt'ın erkek kardeşi de, iki ülke arasında geçen sene yine Rusya'nın arabuluculuğunda yapılan esir takasında özgür kalmıştı. Şam yönetimi bu anlaşmada İsrail tarafına, 1982'de öldürülen bir İsrail askerinin kalıntılarını teslim etmişti. (DIŞ HABERLER)