Suriye, iki sınır kapısından geçişleri 3 ay uzattı

Birleşmiş Milletler, Suriye hükümetinin Öncüpınar ve Çobanbey sınır kapılarını insani yardımlar için 3 ay daha açık tutma kararı aldığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, 6 Şubat'ta meydana gelen ve Suriye'de de 8 bin kişinin hayatını kaybettiği Maraş depremlerinin ardından ülkeye Türkiye ile sınır kapıları üzerinden yapılan insani yardımlar ile ilgili açıklamada bulundu.

AA'nın aktardığına göre, Griffiths, Suriye'nin Öncüpınar (Bab Al Salam) ve Çobanbey (Al Rai) sınır kapılarını insani yardımlar için 3 ay daha açık tutma kararı aldığını açıkladı.

'SURİYE'NİN KARARI MEMNUNİYET VERİCİ'

Griffiths, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Son 3 aydır Öncüpınar ve Çobanbey geçişleri, 6 Şubat depremlerinden etkilenen Suriyelilere yardım etmek için hayati bir hat oldu. Suriye Hükümeti'nin 3 ay daha (bu geçişleri) BM yardımına açık tutma kararı memnuniyet verici" ifadelerini paylaştı.

Ne olmuştu?

Suriye hükümeti, 6 Şubat'taki Maraş merkezli depremlerin ardından Öncüpınar ve Çobanbey sınır kapılarının BM Suriye sınır ötesi insani yardımları için 3 ay süreyle kullanılmasına izin vermişti. Suriye hükümeti, bu sabah süresi dolan bu iki sınır kapısının sınır ötesi yardımlar için 3 ay daha, 13 Ağustos'a kadar kullanılmasına rıza verdi. İnsani yardımlar için BM Güvenlik Konseyi kararıyla yetkilendirilen tek sınır kapısı Cilvegözü (Bab Al-Hawa) ise 10 Temmuz'a kadar açık kalacak. (DIŞ HABERLER)