'Sungurlu Barajı projesi için 200 bin ağaç kesilecek'

Kocaeli Kandıra’ya İstanbul’un su sorununu çözme iddiasıyla yapılması planlanan Sungurlu Barajı’na tepkiler sürüyor. TMMOB, baraj yapıldığı takdirde 200 bin ağacın kesileceğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Cansu Albayrak

KOCAELİ - Sungurlu Barajı projesi ile ilgili bugün TMMOB Mimarlar Odası Tarihi Taş Bina'da basın açıklaması düzenlendi. TMMOB Kocaeli Koordinasyon Kurulu ve Kocaeli Ekolojik Yaşam Derneği (KEYAD) ile birlikte düzenlenen toplantıda bölge için hazırlanan 2. ÇED raporunun iptaline ilişkin davanın 13 Ekim 2021 tarihinde görüleceği söylendi.

'HESAPLAMALAR YANLIŞ'

Öte yandan basın açıklamasında, 2. ÇED raporunda 34 bin 500 ağaç kesileceğinin öngörüldüğünü ancak hesaplamaların yanlış yapıldığı belirtilirken, 160 ila 200 bin arasında ağacın kesileceği belirtildi.

'ÇED RAPORU KOPYALANMIŞ'

TMMOB İKK İl Sekreteri Murat Kürekci yaptığı açıklamada, Sungurlu Barajı ÇED raporunun ilk olarak ANKA CED tarafından hazırlanarak Erzincan’ın Kemali'ye ilçesindeki bir barajın ÇED raporunun kopyalandığı belirterek, “ÇED Raporu incelendiğinde; Sungurlu Barajı’nın yağış alanının 185 kilometrekare olduğu, baraj rezervuar alanının 11.76 kilometrekare olduğu ve mutlak koruma alanının ise 25 kilometrekare olduğu görülmektedir. İçme Suyu Havzaları Yönetmelikleri incelendiğinde ise 36.76 kilometrekarelik alanda hiçbir faaliyette bulunulamayacağı anlaşılmaktadır" dedi.

'RAKAMLAR YANILTICI'

Kesilecek ağaç rakamının yanıltıcı olduğunun altını çizen Kürekci, "34.500 ağaç kesileceği öngörülmektedir. Uzman değerlendirmelerine göre hesaplama yapılırken 10 metrekareye bir ağaç hesap edilmektedir. Mevcut alanda kesilecek ağaç sayısı 160.000 ile 200.000 arasında olacağı tarafımızdan tahmin edilmektedir" dedi.'İSKİ İSTANBUL’A AKTARILAN SUDAN MEMNUN'

Birçok mahallenin haritadan silineceğini ifade eden Kürekci, "Süreç içerisinde İSKİ Genel Müdürü ile de görüşmeler gerçekleştirilmiş ve Sayın Genel Müdür 2001 yılında başlanan 2003 yılında devreye sokulan Sungurlu ya da Yeşilçay regülatöründen İstanbul’a aktarılan su miktarından memnun olduğunu belirtmiştir" dedi. Kürekci sözlerinin devamında, "Baraj yapıldığında alınacak su miktarı ortalama 115 hektometreküptür. Halihazırda ortalama 85.7 hektometreküp su zaten İstanbul’a verilmektedir. İSKİ kayıtlarına baktığımızda; regülatörün devreye sokulmasından bu yana yıllık 104, 112, 114, 106 ve 2020 yılında ise 127 hektometreküp /yıl su İstanbul’a verilmiştir" ifadelerini kullandı.

'NE ANLAMI VAR?'

Regülatörün yıllık su verme kapasitesinin 142 hektometreküp olduğunu vurgulayan Kürekci, “İsaköy Aktarma İstasyonu’ndaki pompalar yeterli sayıda çalıştırılır ise baraj yapılmadan da İstanbul’un daha fazla su alması olasılığı mevcuttur. Bu durumda barajın yapılmasının ne anlamı vardır?” diye konuştu.

'FINDIK ÜRETİMİ DE ETKİLENECEK'

Bölge insanı, ekosistemi ve doğası açısından yüzbinlerce yılda oluşan bir yaşam alanının yok olmasının telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacağını ifade eden Murat Kürekci, “Bu noktada suyu alın ama yaşam alanlarımıza, tarım alanlarımıza ve doğamıza dokunmayın diyoruz" dedi.

Açıklamanın devamında koruma alanı içerisinde yer alan bölgelerin baraj yapımı ile tarımsal üretim açısından da zarar göreceği, fındık üretiminin de ciddi oranda etkileneceği belirtildi.