Sunday Times: İngiltere çocukları da aşılamayı planlıyor

İngiltere'de hükümetin, sonbaharda üçüncü dalga yaşanması halinde eğitimin kesintiye uğramaması için ortaokul öğrencilerine de Covid-19 aşısı yapmak istediği ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Nüfusunun yarısından fazlasına en az bir doz Covid-19 aşısı yapıp aşamalı olarak normalleşmeye başlayan İngiltere'de, yeni eğitim yılı öncesinde ortaokul öğrencilerinin de aşılanması planlanıyor. Sunday Times gazetesi, Ulusal Sağlık Hizmetleri'nin (NHS) eylül ayından itibaren ortaokul öğrencilerinin aşılanması için plan yaptığını yazdı.

TEK DOZ PLANLANIYOR

Habere göre, Pfizer aşısının çocuklarda kullanımına onay verilmesi halinde, yeni eğitim yılının başlamasından önce 12 yaş ve üzerindeki çocuklara bu aşıdan bir doz yapılması planlanıyor. Gazeteye konuşan hükümet ve NHS kaynakları henüz kesin bir karar alınmadığını ve bu yaz hükümetin bilim insanları komitesinden çıkacak tavsiyeyi beklediklerini belirtse de bu yöndeki farklı senaryolar için hazırlık yapıldığını söyledi.

İngiliz hükümetinin aşı ve bağışıklık konusundaki ortak komitesinin üyelerinden Adam Finn, gazeteye yaptığı açıklamada kararın gelecek aylardaki vaka sayılarına da bağlı olacağını söyledi. Finn, "Çocukları, özellikle de ergenlik çağında olanları, eğer ihtiyaç duyarsak hızla ve etkili bir şekilde aşılayacak bir pozisyonda olmalıyız" dedi. 

'SAYILAR YİNE ARTARSA ÇOCUKLAR ÖNCELİK OLACAK'

Finn, İngiltere'de yapılan modellemelere göre kısıtlamaların 21 Haziran'da tamamen kaldırılmasından sonra üçüncü bir Vocid dalgasının beklendiğini belirterek, "Eğer sayılar ciddi bir şekilde artarsa, okulların gelecek yıl kapanmasını engellemek için çocukları aşılamak bir öncelik olacaktır. Bir sonraki akademik yılın herhangi bir şekilde kesintiye uğramaması son derece önemli" diye konuştu. Finn, vaka sayılarının sonbaharda düşmesi halinde böyle bir önleme gerek görülmeyeceğinin de altını çizdi.

Pfizer'den yapılan açıklamada, Alman firması BioNTech ile geliştirdikleri Covid-19 aşısının 12-15 yaş arasındaki çocuklarda yüzde 100 etkili olduğu ve güçlü bir bağışıklık tepkisi sağladığı belirtilmişti. ABD'nin de aşının çocuklar için onay alması halinde okul yılından önce belli yaş gruplarını aşılamak istediği biliniyor. (DIŞ HABERLER)