Şubesiz dijital Alman bankası Türkiye'ye geliyor

Avrupa'nın en büyük dijital bankalarından olan Almanya menşeli N26 Türkiye pazarına girmek için BDDK'nİn kapısını çaldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'de şubesiz dijital bankalar için yürütülen hazırlık son aşamaya gelirken, uluslararası finans kuruluşları da bu gelişmeye ilgisiz kalmadı. Almanya menşeli dijital banka N26'nın Türkiye pazarına girmek için Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile birden fazla görüşme yaptığı öğrenildi. 
Kaynaklar, İngiltere merkezli dijital bankacılık devi Revolut'un da Türkiye pazarıyla ilgilendiğini, bu konuda hazırlıklar yaptığını ancak henüz BDDK ile bir görüşme yapmadığını da iletiyor. 

Bloomberght'den Sefer Yüksel'in üst düzey sektör yetkililerine dayandırdığı haberine göre N26, Türkiye pazarına girme konusunda kararlı.

YATIRIM DEĞERİ 10 MİLYAR DOLAR

2013 yılında kurulan N26, 2016 yılına kadar diğer bankalarla iş birliği yaparak faaliyet gösteren fintech şirketi konumundaydı. Şirket, 2016 yılından sonra ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Almanya Federal Finansal Denetleme Otoritesi’nden (BaFin) bankacılık lisansı alarak tam bir banka olarak faaliyet göstermeye başladı. Yaklaşık 10 milyar dolar piyasa değeri üzerinden yatırım alan N26'nın globalde 8 ofisi bulunuyor ve 25 pazarda faaliyet gösteriyor. 1.500 çalışanı olan dijital bankanın 7 milyon da müşterisi var.