‘Şu an doktor dövüyoruz’ diyen kadın hakkında takipsizlik kararı

Samsun'da Başsavcılık, sokak röportajındaki “Şu an biz doktor dövüyoruz. O rahatlıktayız” sözleri ile sağlık çalışanlarını hedef alan kadın hakkında yapılan suç duyurusunda takipsizlik kararı verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, bir sokak röportajında "Bir 25 sene öncesini hatırlamazsınız siz. Benim eşim devlet hastanesinde çalışırken, sigortada ben çocuğumu gösteriyordum. Birimiz bir kuyrukta birimiz diğer kuyrukta. Doktor beni azarladı, 'hadi yürü git fakültede uğraş’ dedi. Böyle bir muamele görüyorduk. Şu an biz doktor dövüyoruz. Şu an doktorları beğenmiyoruz doktor dövüyoruz. O rahatlıktayız. Daha bunun ötesi mötesi yok” ifadelerini kullanan kadın hakkında yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verdi.

Kararın gerekçesinde, “Söz konusu eylem, talihsiz bir açıklamadan ibarettir” denildi.

Kısa Dalga'dan Esra Tokat'ın haberine göre Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nın “meçhul şahıs” olarak tanımladığı kişi hakkında verdiği takipsizlik kararına ilişkin bir de gerekçe açıkladı.

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gerekçeli kararında özetle şu görüşler yer aldı:

“Suç işlemeye tahrik suçu yönünden şikayete konu ifadelerin suç işlemek için alenen tahrik niteliğinde olmadığı, meçhul şahsın sağlık çalışanlarına yönelik toplumu şiddet içerikli eylemlerde bulunmaya davet etmediği, kendince doktorları beğenmenin, doktorları dövebilmenin sözde özgürlük olduğunu düşündüğü, düşünce açıklamasından ibaret eylemlerinin suç işlemeye alenen tahrik niteliğinde değerlendirilemeyeceği anlaşılmıştır. Şikayete konu ifadelerin kanun kapsamında olan gruba yönelik olmadığı gibi kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikeye neden olduğuna dair de somut olguların mevcut olmadığı söz konusu ifadelerden halkı kanunlara uymamaya alenen tahrik suçunun da çıkarılamayacağı bu sonucunu çıkarılabileceği iddia edilse de eylemin kamu barışını bozmaya elverişli olduğundan söz edilemeyeceği, söz konusu eylemin talihsiz bir açıklamadan ibaret olduğu anlaşılmıştır.” (HABER MERKEZİ)