Stoltenberg: Güney mahallemizde istikrar için Türkiye'yle çalışmayı sürdüreceğiz

“Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu hatırlamamız önemli” diyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Güney mahallemizi istikrarlılaştırmak için Türkiye ile yakından çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg; NATO, Alman Dış İlişkiler Konseyi ve Bookings Institution ortaklığıyla düzenlenen panele video konferans yöntemiyle katıldı.

NATO’nun 2030 vizyonunu açıklayan Stoltenberg, bir soru üzerine Türkiye’nin NATO için önemli bir ülke olduğunu söyledi.

Stoltenberg, “Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu hatırlamamız önemli. Haritaya şöyle bir baktığımızda topraklarının önemini, büyüklüğünü ve aynı zamanda Irak ve Suriye’ye sınırı olan tek NATO ortağı olduğunu fark edebiliriz. Türkiye’nin altyapısı ve havaalanları IŞİD ile mücadelede fazlasıyla önemliydi” diye konuştu.

Türkiye'nin IŞİD'e karşı küresel koalisyonda önemli bir rol oynadığını belirten Stoltenberg, “'Güney mahallemizi' istikrarlılaştırmak için NATO üyesi Türkiye ile yakından çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

NATO içerisindeki farklılıklar ve anlaşmazlıkları aşmak için İttifak’ın önemli bir platform olduğunu vurgulayan Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de çatışmayı önlemek için kurulan mekanizmanın bunun en önemli örneği olduğunu belirtti.

Stoltenberg, “Bu çok büyük bir şey çünkü bu tür tansiyonlar gerçekten tehlikeli durumlara ve zararlara yol açabiliyor" ifadelerini kullandı ve son aylarda Doğu Akdeniz'de gerilimin azalmasından memnuniyet duyduğunu dile getirdi. (BRÜKSEL/AA)