Amatör futbol için yine hüsran

Türkiye Futbol Federasyonu’nun ligleri hakkında kararını bekleyen amatör futbolcular, tam bir hüsrana uğradı. Ocak ayına kadar liglerinin oynatılmayacağı dedikodularına karşın umutlarını koruyan amatörler, kararın ekim ayına ertelenmesini zaman kazanma olarak değerlendirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Futbol liglerinin tümü başlamasına rağmen haklarında bir açıklama yapılmayan Bölgesel Amatör Lig (BAL) takımları, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) son kararı ile tam bir hüsrana uğradı.

Korona virüsü salgını nedeniyle mart ayından bu yana maç yapmayan ancak sabırsızlıkla yeni sezonu bekleyen amatörler, bir türlü tarih verilmemesi üzerine yetkililerle görüşmüş ve eylemlere başlamıştı. Futbolcular, yeni sezonun ocak ayına kadar oynatılmayacağı dedikodularına rağmen bakanlıkla görüşmelerinden umutla olumlu sonuç beklerken TFF toplandı ve onları hiç mutlu etmeyen bir karar aldı.

‘YETERLİ TEDBİR ALINAMAZ’

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, "TFF Sağlık Kurulu ve ona bağlı oluşturulan Pandemi Danışma Kurulu ile yapılan istişareler sonrasında; amatör müsabakalarda yeterli sağlık tedbirleri alınamayacağı, PCR testlerinin gerçekleşmesinde olumsuzluklar yaşanabileceği ve insan sağlığı ile ilgili ciddi riskler oluşabileceği görüşü hâsıl olmuştur” denilerek, 2020-21 sezonu Bölgesel Amatör Lig, Yerel Amatör Büyükler ve Yerel Amatör alt yaş grubu müsabakalarının yeni şartlara göre ekim ayı sonunda tekrar değerlendirileceği belirtildi.

‘ZAMAN KAZANIYORLAR’

Amatör sporcular, bu kararı zaman kazanma olarak değerlendirerek, TFF Başkan Vekili ve Amatör İşler Sorumlusu Ali Düşmez ile yönetim kurulunu istifaya çağırdı. Diğer ligler oynanırken amatör liglerin neden oynanmadığını soran sporcular, son TFF Olağan Genel Kurulu’nda açıklanan rakamların nereye harcandığının da detaylarıyla açıklanmasını istediler. Yerel amatör lig giderlerinin 20.323.380 TL, bölgesel amatör lig giderlerinin ise 6.821.747 TL olarak açıklandığına dikkat çeken sporcular, sosyal medyadan “Nasıl bir destek verdiler acaba?” diye sordular. Yine amatorlig.net sitesi de, amatör hakem malzeme giderlerinin 1.699.980 TL olarak açıklanmasına rağmen, İstanbul’da amatör hakemlere son olarak dört sene önce forma alındığına ve başka forma verilmediğini vurguladı.