'Hakiki' Başakşehirspor amatör ligde: Aziz Yıldırım bile bizi arıyor

Onlar Başakşehir ilçe olmadan önce de vardı... Göksel Gümüşdağ’a “Başakşehirspor” ismini vermediler ve eğer bir gün Medipol Başakşehir FK kapanırsa onlar var olacaklar. 'Semtin en eski kulübü' ilk kez konuşuyor...

Google Haberlere Abone ol

Alper Budka

DUVAR - 'Hakiki' Başakşehirspor, Süperlig’de şampiyon olmadı, Süper Amatör Lig’de kaldı! Başakşehir FK’den değil, Başakşehirspor’dan bahsediyoruz… İstanbul Süper Amatör Lig 2. Grup’ta mücadele eden sarı yeşilli kulüp, 2001 yılında kuruldu. Devletten, belediyeden ya da müteahhitlerden destek almadan 20 yıldır ayakta duran Başakşehirspor, tesisinin içindeki halı sahayı işleterek ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu aralar Başakşehir FK ile karıştırılmaktan muzdarip olan kulübü kimse tanımasa da yanlışlıkla Aziz Yıldırım bile aramış…

Bilindiği gibi 1990’da kurulan İstanbul Büyükşehir Belediyespor’un futbol şubesi 2014’te belediye bünyesinden ayrılarak şirketleştirilmiş ve 2014’te aralarında Göksel Gümüşdağ’ın da bulunduğu sekiz ortağa satılmıştı. Önce İstanbulspor ismini satın almak isteyen Gümüşdağ’ın ekibi, kulübün sahibi Ömer Sarıalioğlu teklifi kabul etmeyince Başakşehirspor’la görüşmüş. Kulüp müdürü Yusuf Değerli o günleri şöyle anlatıyor:

'İSMİNİZİ VERİN, SİZ GELMEYİN DEDİLER'

Başakşehirspor'un alt yaş gruplarında başarılı bir geçmişi var. Müdür Yusuf Değerli kupaların önünde...

“Bizden Başakşehirspor ismini istediler. Dedik ki isim verelim ama bizi ne yapacaksınız? Zaten altyapımız var size bir şey yapamayız, dediler. Öyle olunca biz de vazgeçtik vermekten…”

İsmini vermese de namını kaptıran Başakşehirspor, Yusuf Değerli’nin tabiriyle bir çok amatör spor kulübü gibi “içler acısı” halde…

“Bakanlıktan destek alamıyoruz. Belediye bahanelere sığınıyor. Kaymakamlığın bitişiğindeyiz, görüştük, yapabileceğimiz bir şey yok dediler. Bu haldeyken büyük kulüplere futbolcu gönderiyoruz. Medipol Başakşehir’e de Salim Parsak’ı verdik. Yetiştirme bedelini istedik, 20 bin lira para teklif ettiler bize… Vermesen çocuğun geleceğine yazık edeceksin. Zor bela 50 bin liraya razı ettik, o şekilde verdik.

Bari bize bir kontenjan ayırın, maçlarınızı izleyelim dedik. Zaten stadyumunuz bomboş. Ama onu bile vermediler. Nasıl olduysa, nihayet geçenlerde Gümüşdağ bir programda 'bizim bir de amatör kulubümüz var' dedi. İnşallah benimserler de buradaki çocuklar bir yerlere gelir. Bizim de onlara faydamız dokunur.”

'TRABZONSPORLULAR ARAYIP KÜFRETTİLER'

Başakşehirsporlular, Medipol Başakşehir FK ile isim benzerliğinin hem sefasını sürüyor, hem de cefasını çekiyor. Değerli, Aziz Yıldırım’la ilginç bir anısını da şöyle anlatıyor:

“Bir gün burada arkadaşlarla oturuyoruz, Aziz Yıldırım aradı, Göksel beyle görüşmek istediğini söyledi. Yanlışlıkla aradığını öğrenince güldü, sağ olsun halimizi hatırımızı sordu. Gazeteciler de burayı yanlışlıkla arıyorlar. Medipol Başakşehir’in şampiyon olduğu gün telefonlarımız kilitlendi. Trabzonsporlulardan küfürler yedik. Şimdi de halk bizden bayrak istiyor. Yok diyoruz inanmıyorlar. İlçede ziyaret ettiğimiz kişiler de Başakşehir FK’den geldiğimizi sanıyorlar. Bir keresinde pot kırmamak için oradan gelmişiz gibi davranmak zorunda kaldım. Bir keresinde de Erzurum’a gitmiştik, Medipol Başakşehir FK'yiz diye büyük saygı görmüştük”.

TERİM STADYUMU’NDAN ADETA KOVULDULAR

Başakşehirspor’un kulüp merkezi, Medipol Başakşehir tesislerine arabayla 2-3 dakika mesafede... Maçlarını 1400 kişilik Şamlar Stadı’nda (Şehit Erdem Özçelik Stadı) oynuyorlar. Arda Turan’ın finanse ettiği Bayrampaşa Altıntepsi ile aynı gruptalar. İBB Spor, Medipol Başakşehir’e dönüşüp buralara gelmeden önce artık üzerinde Fatih Terim Stadyumu’nun bulunduğu sahayı kullanıyorlardı. O stadyumu sürekli kullanmalarına izin verilmediği gibi, şampiyonluk maçları için bir kereye mahsus oynama talepleri de reddedilmiş. Teknik Direktör Ünal Özbey Medipol Başakşehir’e büyük saygı duyduğunu belirtirken, yaşadıkları zorlukları da hatırlatarak, “Biz istemezsek Başakşehir ismini kullanamazlar, mahkemeye versek kazanırız” demeyi de ihmal etmiyor.

Başakşehirspor’un altyapı idmanları burada yapılıyor. İdman saatleri dışında halı saha olarak hizmet veriyor. Kulübün neredeyse tek gelir kapısı…

'KASAPOĞLU SPOR TOTO GELİRLERİMİZİ DE KESTİ'

“Siirtgücü Gökhan Emreciksin’i, Engin Baytar’ı almış. Arda’nın Altıntepsi’si 1.5 milyon TL bütçeyle oynuyor. Ben bütün takıma 45 bin lira vermişim. 300-400 bin liramız olsaydı Bölgesel Lig’e çıkardık. Yöneticilerimiz de ceplerinden harcamıyorlar. Bakan Kasapoğlu geldi, halı sahadan gelir elde ettiğimizi gördü, Spor Toto gelirlerimizi de kestiler. Biz spor kulübüyüz, dokuz branşta hizmet veriyoruz, gençler yetiştiriyoruz. Medipol ise bir futbol kulübü, altyapısı yeterli değil. Ama onlar da ilçemizin takımı. Başarılarına sevindik, kutlamalarına da katıldık. Çünkü yetiştirdiğimiz gençlerden bazıları orada oynuyor. Benim çocuğum da orada oynuyor.”

“Korona nedeniyle önümüzü göremiyoruz. Hocalarımız aylardır maaş alamıyorlar. Türkiye’de amatör ligler ölmüş, kimse farkında değil. Önümüzdeki sezon için protokol imzaladık. Biz Başakşehir’in alt yapısına ve yeni kurulacak branşlarına sporcu vereceğiz, onlar da bizim malzeme ihtiyacımızı karşılayacaklar. Her şeye rağmen iyi ilişkilerimiz var. Yöneticileri buraya gelip gidiyorlar. Hatta ortak bir yöneticimiz var, Kaan Şahin…”

Başakşehirspor U14 takımından iki genç futbolcu... Sağdaki kaleci Erdinç, aslen Trabzonlu ve Trabzonspor'un şampiyon olamamasına çok üzülmüş. Medipol Başakşehir'in kollandığını düşünüyor...

MEDİPOL BAŞAKŞEHİR, NEDEN BAŞAKŞEHİR’LE BÜTÜNLEŞEMEDİ?

Ara başlıktaki soruyu Ünal Özbey, ilçenin bir bütün olmadığını anlatarak cevaplıyor: “Çünkü burası çok kozmopolit ve futbola çok uzak bir semt... Muhafazakar bir semt olarak biliniyor ama öyle değil. Çocuklarımız problemli, biz onlara hem hocalık, hem psikologluk yapıyoruz. Medipol Başakşehir de halkla bütünleşemedi, çünkü tesislerinden çıkmıyorlar.”

Deplasman formalarında 'Türklüğü sembolize eden' Turkuvaz rengini kullanıyorlar. Bu forma da alt yaş gruplarından birine ait...

Yusuf Değerli ise Medipol Başakşehir’in başarısına sevindiğini, şaşırmadığını ama şampiyonluk gecesindeki atmosferi de tahmin etmediğini itiraf ediyor: “O gece burada konvoylar gördük. Meğer sevenleri varmış. Belki onların bazıları da partili gençlerdi. Bundan sonra o gençleri stadyumda görecek miyiz, bilmiyorum. Fakat bilinsin ki, biz onlardan önce de vardık. Bir gün kapanır ya da başkasına satılırlarsa yine burada var olacağız.”

Başakşehirspor kısıtlı imkanlarla dokuz branşta hizmet veriyor. Bu spor salonunda hem basketbol, hem voleybol, hem okçuluk, hem de masa tenisi çalışılıyor.