Sergen Yalçın'dan 'yabancı' eleştirisi: Bu kararı kim aldı?

Sergen Yalçın federasyonun yeni yabancı futbolcu kararını eleştirdi: "Adamlar altyapıdan 2 oyuncu bulamazsa ne yapacak, 9 kişiyle mi sahaya çıkacak. İnanılmaz mantıksız bir karar."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Süper Lig'de dün oynanan Kasımpaşa maçının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, Futbol Federasyonu'nun yabancı sayısını kademeli olarak azaltma kararını eleştirdi. Yalçın, "Bu kararın yerli futbolcuların yetişmesi için olduğunu düşünüyorlarsa önce gidip 18 Süper Lig takımının altyapı tesislerini gezsinler" dedi.

Kasımpaşa'yı 3-2'lik skorla geçen Beşiktaş'ın Teknik Direktörü Yalçın, yeni sezon planlamasını ise ligdeki durumlarına göre belirleyeceklerini söyledi. Ligi üçüncü bitirmek istediklerini söyleyen Sergen Yalçın, "Trabzonspor ceza alır mı almaz mı bilmiyorum ama belki Şampiyonlar Ligi elemesi oynayabiliriz. UEFA'ya direkt gidebiliriz. O yüzden yukarıda bitirmek için uğraşıyoruz" dedi.

'YABANCI KARARI İNANILMAZ MANTIKSIZ'

Türkiye Futbol Federasyonunun aldığı yabancı kararını eleştiren Sergen Yalçın şunları aktardı:

"Yabancı oyuncu konusu çok uzun bir konu. Bu TFF'nin aldığı bir karar. Benim merak ettiğim bu kararı kimler oturup aldı. Altyapıdan oyuncu oynatma mecburiyeti koydular. Bunu koyarak genç oyuncuların yetişeceklerini mi sanıyorlar. Bunun için önce tesis lazım. Ben 18 kulübün tesislerini gezmelerini tavsiye ediyorum, bir görsünler bakalım. Hersek Ajax'ı örnek veriyor. Önce gidip Ajax'ın tesislerini gezin, sonra gelip 18 kulübün tesislerini gezin. Bakın bakalım birbirine benziyorlar mı? 8 tane oyuncu içeride olacak, 6 oyuncu kulübede olacak, 3 oyuncu evde oturacak, 2 oyuncu yemekte olacak... Bu iş bana çok acayip geliyor. Bu kuralın oyuncu yetiştirmekle alakası yok. Anadolu'daki takımları düşünün. 2 sene sonra altyapıdan 2 oyuncuyla oyna diyorsunuz. Adamlar altyapıdan 2 oyuncu bulamazsa ne yapacak, 9 kişiyle mi sahaya çıkacak. İnanılmaz mantıksız bir karar. Bunu kim oturup konuştuysa, bir daha oturup konuşsun. Fatih hocayı, Şenol hocayı, Mustafa hocayı alın, bu konuyu konuşun. İsterseniz biz de gelelim, bizlerle de konuşun. Tesis olmadan, plan program olmadan oyuncu yetişmez. Türkiye'de altyapısı en iyi olan takımlardan birisinin hocası olarak söylüyorum ben bunu. Diğer Anadolu takımlarının da konuşma hakları var, onlar da konuşsun." (HABER MERKEZİ)