Fatih Terim: Herkes hükmen mağlubiyetlere hazırlansın

4-1 kaybedilen Alanyaspor maçı sonrası konuşan Fatih Terim, skorun oynadıkları oyunu yansıtmadığını söyledi. Terim, bir soru üzerine TFF'nin açıkladığı yabancı oyuncu kuralını da yorumladı: Şimdi herkes 3-0 hükmen mağlubiyetlere hazırlansın.

DUVAR – Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim, 4-1 kaybettikleri Alanyaspor maçı sonrası Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF), açıkladığı yabancı oyuncu kuralıyla ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine “Bu karar geçen sene alınsa Ozan Kabak, Schalke 04’e gidemeyecekti. Ancak kısıtlanarak ve yasaklanarak insanlar gelişemez, büyüyemez. Benim düşüncem o,” yorumunu yaptı.

Terim’in konu hakkında söyledikleri şöyle oldu:

‘NE DERLERSE UYACAĞIZ’

“Sağ olsun TFF yeni açıkladı. Esasında 3-5 ay önce başka kulüpler tarafından açıklandı. ‘8 sahada olacak’ dendi. Biz de biliyorduk. En azından başka kulüplerin gelecek sene için böyle bir hazırlık içinde olduğunu biliyoruz.

TFF böyle bir karar alırken orada eğitim ve gelişim departmanı var. Herhalde sormuştur. Onlar böyle bir şey söylemiş midir? Sonuç itibariyle sayın Nihat Özdemir de böyle açıklamış. Ancak dünyanın herhangi bir yerinde futbolda ve kuruluşta, yasaklanarak; pardon kısıtlanarak büyüme gelişme olmamıştır. Ama futbol federasyonumuz bu işin en üst seviyesidir. Ne derlerse uyacağız. Bizim için fark etmez.

‘HERKES 3-0 HÜKMEN MAĞLUBİYETLERE HAZIRLANSIN’

Problemin ne olduğunu çözmemiz lazım. Oyuncuyu yerli ve yabancı olarak ayırt edemezsiniz. İyi ve kötü oyuncu olarak ayırt edersiniz. Son senelere baktığınızda Türkiye’den en fazla oyuncu gitmiş. ‘Stoper yok’ deniyor 3-4 tane önemli takımlarda oynuyor. Bizim yetiştirmede sıkıntımız var. Altyapı yok deniyor da yetiştirmede sıkıntı var: Mesele yerli ve yabancı değil yetiştirmede. Şimdi herkes 3-0 hükmen mağlubiyetlere hazırlansın. 8 Türk olup olmadı mı diye çetele tutulacak. İnşallah doğru bir karardır.

‘KISITLANARAK VE YASAKLANARAK İNSANLAR GELİŞEMEZ’

O zaman da söyledim, bugün dünya şampiyonu olanlarda, ki çoğu Avrupa ülkelerinin hepsinde serbest. Bu ülkede 10-11 milyona Türk oyuncuların bonservisi olmadı mı? Oldu. Yerli ve yabancı olmamalı. Tabii ki uyacağız. Ancak demek ki bu karar geçen sene alınsa Ozan Kabak, Schalke 04’e gidemeyecekti. Ancak kısıtlanarak ve yasaklanarak insanlar gelişemez, büyüyemez. Benim düşüncem o. Ona göre de ayak uyduracağız.” (HABER MERKEZİ)