Obradovic'in yerine Igor Kokoskov getirildi

Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı, Zeljko Obradovic'den boşalan baş antrenörlük görevine Igor Kokoskov'u getirdi.

DUVAR – Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı, Zeljko Obradovic’in görevi bırakmasının ardından Igor Kokoskov ile 3 yıllık anlaşmaya sağlandığını duyurdu.

Fenerbahçe’nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, yeni baş antrenör Igor Kokoskov, maçlar ve kupalar kazanarak taraftarlarımızı mutlu etmek adına en iyisini yapmaya çalışacaklarını söyledi.

Fenerbahçe’ye geldiğini için mutlu ve heyecanlı olduğunu belirten Igor Kokoskov, “Fenerbahçe’nin tüm dünyada müthiş bir taraftar topluluğu olduğunu biliyorum. Fenerbahçe’nin dünyanın en büyük spor kulüplerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Fenerbahçe taraftarına ve beni bu önemli görevin başına getiren kişilere karşı kendimi sorumlu hissediyorum. Bu nedenle de elimden gelenin en iyisini yapacak; yeteneklerimin, bilgimin ve deneyimlerimin tümünü, bu takımın elde etmeye alıştığı başarılara ulaşabilmesi için kullanmaya gayret edeceğim” dedi.

IGOR KOKOSKOV KİMDİR?

17 Aralık 1971’de Belgrad’da dünyaya gelen Kokoskov, koçluk kariyerine ülkesinin farklı ekiplerinde başladı. Sırp antrenör, 1999-2000 sezonunda ABD’deki Missouri Üniversitesi’nin basketbol takımının antrenör ekibinde yer aldı. Kokoskov, bu sayede NCAA’de koçluk yapan, ABD vatandaşı olmayan ilk koç unvanını elde etti.

Kokoskov, 2000 yılında NBA’in Los Angeles Clippers ekibinde asistan koç olarak görev yapmaya başladı ve bir NBA takımında koçluk yapan, Amerikan vatandaşı olmayan ilk koç unvanını kazandı.

2000-2003 yıllarında Clippers organizasyonunda yer alan koç, 2003’te ise Detroit Pistons’a transfer oldu. Kokoskov, 2004 yılında Detroit’in elde ettiği NBA şampiyonluğunda teknik ekibin bir parçasıydı ve NBA’de şampiyonluk yaşayan ilk Avrupalı koç oldu. Igor Kokoskov, 2006 yılında Houston’da düzenlenen NBA All-Star karşılaşmasında da Doğu Konferansı ekibini yöneten teknik kadronun bir parçasıydı ve All-Star’da koçluk yapan ilk Avrupalı unvanını da elde etti.

2003-2008 yılları arasında Detroit’te görev yapan Kokoskov, 2008’de Phoenix’e transfer oldu ve 2013’e kadar bu takımda asistanlık görevini üstlendi. 2013-14 sezonunda Cleveland Cavaliers, 2014-2015’te de Orlando Magic’te yardımcı antrenörlük yapan Kokoskov, 2015-2018 yılları arasında Utah Jazz’ın teknik ekibinin bir parçasıydı. Kokoskov, 2010 yılında Amerikan vatandaşlığı hakkı da elde etti.

2018-19 sezonunda daha önce asistan koçluk yaptığı Phoenix Suns’a baş antrenör olarak göreve gelen Kokoskov, NBA’de çalışan ilk Avrupalı baş antrenör oldu. Kokoskov, 2019 yazında ise Sacramento Kings’e geçti ve burada asistan koçluk kariyerine devam etti.

MİLLİ TAKIMDA OBRADOVİC’LE ÇALIŞTI

2004-2005’te Sırbistan Karadağ Milli Takımı’nda Zeljko Obradovic’in yardımcılığını yapan Kokoskov, 2008-2015 yılları arasında da Gürcistan Milli Takımı’nda baş antrenör olarak çalıştı. Sırp antrenör, Gürcistan ile 2011, 2013 ve 2015 Avrupa şampiyonalarında görev yaptı.

2016’da Slovenya Milli Takımı’nın başına geçen Kokoskov, 2017 Avrupa Şampiyonası’nda bu ülkeyi altın madalyaya taşıyarak çok büyük bir başarıya imza attı. Kokoskov’un Slovenya’sı, bu şampiyonanın ilk tur grubunda Fransa ve Yunanistan’ı geride bıraktı, ardından sırasıyla Ukrayna, Letonya ve İspanya’yı mağlup ederek finale yükseldi ve bu turda da Sırbistan’ı geçerek mutlu sona ulaştı. Kokoskov yönetimindeki Slovenya, şampiyonada oynadığı 9 maçı da kazandı.

Igor Kokoskov, 2019 yazında Sırbistan Milli Takımı’nın baş antrenörlük pozisyonuna getirildi ve halen bu görevini de sürdürüyor. (HABER MERKEZİ)