7 kulübün 'küme düşme kalksın' talebi reddedildi

TFF, 7 kulübün korona virüsü nedeniyle küme düşmenin kaldırılması talebini reddetti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu ve TFF Sağlık Kurulu, korona virüsü (Covid-19) salgınıyla ilgili toplantısında yeni kararlar alındı.

TFF'den yapılan göre, 7 kulübün bu sezon küme düşmenin kaldırılması talebi reddedildi. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) kararı doğrultusunda 5 oyuncu değikliği hakkıyla ilgili düzenleme yapılacak ve sezonun kalan maçlarında uygulanacak.

Süper Lig takımlarının rezerv takım kurarak alt liglerde mücadele talebiyle ilgili çalışmalar için bir komite kurulmasına karar verilen toplantıda, Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş maçlarının tarihleri de belirlendi. Fenerbahçe-Trabzonspor maçı 16 Haziran'da, Aytemiz Alanyaspor-Fraport TAV Antalyaspor maçı da 18 Haziran günü oynanacak.

Toplantıda alınan kararlar şu şekilde:

  1. Federasyonumuz ve 18 Süper Lig Kulübünün sezonun kalan kısmının tamamlanmasına yönelik ortak mutabakat ve isteği ile, 12 Haziran'da maçların başlatılması kararı sonrasında tüm hazırlıklar tamamlanmıştır. Bugünkü toplantıda, alınacak önlemler ve gerekli talimat değişiklikleri ile ilgili çalışmalar bitmiş olup detaylı bilgiler kamuoyu ile en kısa sürede paylaşılacaktır.
  2. TFF Yönetim Kurulu, Kulüpler Birliği Vakfı ile gerçekleştirilen toplantıda 7 kulübümüz tarafından sözlü olarak gündeme getirilen bu sezon küme düşmenin kaldırılmasına dair öneriyi değerlendirmiştir. FIFA ve UEFA'nın her zaman altını çizdiği gibi şampiyonun ve küme düşen takımların sportif sonuçlarla belirlenmesi uygun bulunmuş, sezonun ilan edilen mevcut statüde tamamlanması yönünde fikir birliğine varılmıştır.
  3. Futbolcu sağlığını korumak amacıyla IFAB tarafından kabul edilen ve ülke federasyonların takdirine bırakılan 5 oyuncu değişikliği konusunda talimat düzenlemesi yapılarak sezonun geride kalan lig ve kupa maçlarında söz konusu uygulamaya geçilmesi kararı alınmıştır. Bu değişiklikler devre arası hariç olmak üzere oyunu kesintiye uğratmamak adına, müsabaka esnasında en fazla 3 defada yapılabilecektir. Böylece kulüplerimiz bir maçta daha fazla oyuncuyu kullanma şansına sahip olacaktır.
  4. Kulüplerimizden gelen talep üzerine, Süper Lig takımlarının rezerv takım kurarak alt liglerde yarışması isteği doğrultusunda çalışmalara başlanmış, konuyla ilgili Futbol Komitesi oluşturulması kararlaştırılmıştır. 21 yaş altı oyuncuların değerlendirilmesini hedefleyen bu projeyle kulüplerimizin genç oyuncu yetiştirme çabaları da desteklenecektir.
  5. Süper Lig'de önümüzdeki 5 haftalık müsabaka programı gün içerisinde kamuoyuna ilan edilecektir.
  6. Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş maçlarının tarihleri belirlenmiştir. Buna göre; 16 Haziran Salı günü Fenerbahçe-Trabzonspor, 18 Haziran Perşembe günü Aytemiz Alanyaspor-Fraport TAV Antalyaspor maçları oynanacaktır.
  7. Covid-19 salgını nedeniyle ara verilen Süper Lig, TFF 1. Lig ve Ziraat Türkiye Kupası müsabakalarının başlaması ve sağlıklı bir ortamda oynanmasına ilişkin talimat yarın kamuoyuna duyurulacaktır.
  8. Kulüplerimizin kalan 8 haftadaki deplasman seyahatlerinde ekonomik kolaylık sağlanması konusunda ana sponsorumuz Türk Hava Yolları ile görüşme yapılmış ve olumlu geri dönüş alınmıştır. Bu konuda değerli destekleri için THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Sayın Mehmet İlker Aycı'ya teşekkürlerimizi sunarız.