Çebi: Bu yılı hiç oynanmamış kabul edebiliriz

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, ligin mevcut haliyle tescil edilmesinin haksızlık olacağını söyledi ve "Bu seneyi hiç oynanmamış gibi kabul edebiliriz" dedi. Çebi, "Avrupa kupalarına katılım için son 5 yılın başarıları dikkate alınabilir" görüşünü belirtti.
BJK Başkanı Ahmet Nur Çebi

DUVAR – Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, korona virüsü salgınının uzaması halinde bu sezon liglerin oynanmamış kabul edilmesini tercih ettiğini söyledi.

Yayıncı kuruluş beIN Sports’a açıklamalarda bulunan Çebi, ligin mevcut haliyle tescil edilmesinin “haksızlık” olacağını söylerken, Avrupa kupalarına katılım için son 5 yılın dikkate alınması gerektiğini belirtti. Çebi’nin açıklamaları şöyle:

‘BU SENE OYNANMADI DEYİP NOKTA KOYABİLİRİZ’

“Bunu bir sonraki seneye taşıyamazsınız. O durumda yapılacak tek şey vardır, ligler mevcut haliyle tescil edilebilir. Kimisinin tercihi bu ama ben burada haksızlık olacağını düşünüyorum. 8-9 maç oynanmadan, hangi takımın hangi durumda hakkını alıp alamadığını tespit etmek çok zor olacaktır. İnşallah bu durum bitecek ve maçları oynayacağız. Hak eden şampiyon olacak ve dereceler hak ettikleri gibi olacak. Şayet süreç uzarsa liglerin bu sene oynanmamış kabul edilmesi tercihim. Bu durumda sonuçlar nereye gidecek bilmiyorum ama ‘bu sene oynanmadı’ deyip noktayı koymamız gerekebilir, biz de buna hazırız.”

‘AVRUPA İÇİN SON 5 YILA BAKALIM’

“Avrupa kupaları en büyük sorun. UEFA ve FIFA’nın karar vermesi gerekecek, beklemek lazım. Eğer ligi oynanmamış kabul edeceksek benim tercihim, son 5 yıllık kulüplerin başarı durumuna göre onlar Türkiye’yi yurt dışında temsil eder. Burada bir haksızlık söz konusu olabilir mi? Onu da şöyle ifade edebiliriz. Biz, birlik ve beraberlikten bahsediyoruz. Böyle durumlarda dayanışma gerekir. Gerekiyorsa, hangi takım dışarıda Türkiye’yi temsil ediyorsa sağlayacağı gelirlerden sadece onun faydalanması değil, diğer kulüplere de bu konuda, mevcut oynanmış ligdeki puanları ve derecelerine göre pay verilmesini öneriyorum. Temmuz-ağustos’ta ligleri oynamak doğru değil, bitmemiş ligi tamamlamak doğru değil. O dönemde de bu ligi oynanmamış kabul etmeyi önermeyi düşünüyorum. Play-off’a gerek yok. Play-off’un oynanabildiği durum ve vaziyetlerde zaten lig de oynanabiliyor demektir. O zaman ligi oynayalım.”

‘TEMENNİM BU KRİZİN BİTMESİ’

“Ülkedeki bu kriz netleşmeden, çözülmeden sportif anlamda ne yapacağımızı söylememiz doğru değil. Ancak Kulüpler Birliği toplantısında bir hedef koymanın gerektiğini düşündüler, ’17-18 Nisan’da hazır oluruz’ şeklinde oluştu. Bunu, federasyona bildirdik. Ancak çok doğal olarak federasyonun tavrı da, ‘bugün için bu tarihi konuşmamız doğru değil, gelişmeleri bekleyip görmek zorundayız’ dediler. Benim de temennim, bir an önce ülkede bu krizin bitmesi ve futbol oynayabilir hale gelmemiz. Sonuç itibarıyla eğer bu süreç çok çabuk halledilebilirse, benim de temennim 17 Nisan olmaz, nisan sonu olur. mayıs ayında başlarsınız, haziran’ın ortasında ligi bitirebilirsiniz.”

‘KREDİLER YENİDEN DİZAYN EDİLMELİ’

“Hükümetin, kesinlikle bankaları vasıtasıyla özellikle yapılandırılmış kredilerde bizim, özellikle burada Trabzonspor-Beşiktaş-Galatasaray ve bazı kulüpler olduğunu biliyoruz, onların bu paketinin tekrar dizayn edilmesi gerektiğini söylüyorum.” (AA)