Ali Koç: Fenerbahçe olarak Nihat Bey'e kızgınız

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, sistematik olarak hakem hatalarına maruz kaldıkları gerekçesiyle TFF Başkanı Nihat Özdemir ve federasyon yönetimini eleştirdi. Koç, "Fenerbahçe olarak Nihat Bey'e kırgınız, kızgınız. Bu sıkıntılar geçen sene başladı. Bizler Türkiye liginin en büyük kulüplerinden biriyiz. Bizim söylediklerimizi TFF Başkanı umursamalıdır" diye konuştu.
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Ülker Stadyumu'nda basın toplantısı düzenledi. (Fotoğraf: Serhat Çağdaş/Anadolu Ajansı)

DUVAR – Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Ülker Stadı’nda düzenlediği basın toplantısında takımın durumu ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hafta sonu Galatasaray ile oynayacakları derbiden başlayarak “hırs ve inançla tüm maçları kazanmayı hedeflediklerini” belirten Ali Koç, “Yemekte tüm oyuncularımızın gözünde o ışığı gördük. Verdikleri mücadelenin hakem kararlarıyla karşılığını alamadıkça inançları zayıflar diye düşünüyordum ama daha fazla hırslandıklarını gördüm. Takımın gözündeki ateş, MKE Ankaragücü maçından sonra katbekat artmış durumda” dedi.

Fenerbahçe’nin şampiyonluğun en büyük adaylarından olduğunu söyleyen Koç, “Takımımız, havlu attığını düşünenlere bu hafta sonu yanıldıklarını gösterecek. Lig bu haftadan itibaren adil ve adaletli şekilde yönetilirse, Fenerbahçe şu anda şampiyonluğun en büyük adaylarından biridir. Bu haklı mücadelemizde yanımızda olmaya çalışanları da köstek olanları da görüyoruz” diye konuştu.

‘HAKEM HATALARININ SİSTEMATİK OLDUĞU AÇIKTIR’

Futbolunda adil bir rekabet ortamının bulunmadığını savunan Koç, Süper Lig’de oynadıkları maçlardaki hakem hatalarının yer aldığı görüntüleri izletti. Koç, “Fenerbahçe’nin sezon başından beri yaşadığı bariz hatalı hakem kararlarının sistematik bir durum olduğu artık apaçık ortadadır. Baktığımızda burada 14-15 puandan söz ediyoruz. Bunun sadece yarısını hesabımıza saysanız tabloda ne kadar fark ettiğini göreceksiniz” ifadelerini kullandı.

Hakemlerin kendileri aleyhinde kasıtlı kararlar verdiğini ileri süren Koç, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) da bu hakemlere her hafta görev vererek sahip çıkmakla eleştirdi.

Koç, “Federasyonumuz yönetimiyle, kurullarıyla, aldıkları kararlarla şampiyonluk mücadelemizde sadece bizi zayıflatmakla kalmamıştır, tüm ligin gidişatını, yarışın tamamını kökünden etkilemiştir. Sezon ilerledikçe bu etki daha da artacak, daha da büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacağız” dedi.

‘TFF BAŞKANI SÖYLEDİKLERİMİZİ UMURSAMALIDIR’

TFF Başkanı Nihat Özdemir’in Fenerbahçe’de yöneticilik yaptığını hatırlatan Koç, “Kendisiyle şahsi problemim tabii ki olamaz ama söz konusu Fenerbahçe ise benim için kırmızı çizgi orasıdır. Fenerbahçe olarak Nihat Bey’e kırgınız, kızgınız. Bu sıkıntılar geçen sene başladı. Nihat Bey’in çok başarılı olmasını istiyorduk, hâlâ istiyoruz ama işin neresinden tutacağımızı, nasıl köprü kuracağımızı hesaplamakta zorluk çekiyoruz. Ben büyük bir kulübün başkanıyım, federasyon başkanıyla asgari müşterekte buluşmalıyız, zor gözüküyor. Bizler Türkiye liginin en büyük kulüplerinden biriyiz. Bizim söylediklerimizi TFF Başkanı umursamalıdır, sağlıklı iletişim kurmalıyız” şeklinde konuştu.

‘FUTBOL KAMU İHALESİNE DAHA ÇOK ÖNEM VERENLERLE İLERLEMEZ’

“Türk futbolu bu zihniyetle yönetilmeye devam ettikçe bizi temsil etmenin çok uzağında kalacaktır” diyen Koç, şöyle devam etti:

“Yeni yönetimi adil rekabet ortamını inşa etmek için büyük bir fırsat olarak görmüştük. 8 aylık sürede yaşadıklarımız, öğrendiklerimiz, gördüklerimizden sonra ne kadar naif beklenti içinde olduğumuzu üzülerek anladık. Hatta kabullenmek zorunda kaldık. Türk futbolunun, bürokratlardan, belediyede yöneticilik yapmış kişilerden, futbolla ilgisi olmayan ama kamu ihalesine daha çok önem veren profillerle ilerlemeyeceği; gerçekten gönül verecek, bu işten anlayan, değişik yetenek ve tecrübeye sahip insanların bir araya gelmesiyle ilerleyeceği aşikar.” (İSTANBUL/AA)