Amedsporlu Çalar'a 'rakip taraftara sportmenliğe aykırı hareket' cezası: Maçta rakip taraftar yoktu

Amedspor futbolcusu Mansur Çalar'a "rakip takım sporcusuna yönelik saldırısı" gerekçesiyle 5 maç, "rakip takım taraftarına yönelik sportmenliğe aykırı hareket" iddiasıyla da 1 maç men cezası verildi. Amedspor'dan yapılan açıklamada karşılaşmada rakip takım taraftarı bulunmadığı belirtildi ve "Rakip takım taraftarının statta bulunmamasına rağmen ceza verilmesini spor kamuoyunun takdirine bırakıyoruz" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DİYARBAKIR - TFF 2'nci Lig Beyaz Grup'ta oynanan Hekimoğlu Trabzon maçı sonrası Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edilen Amedspor kulübüne ve futbolcusu Mansur Çalar'a ceza verildi.

PFDK, bugün yapılan toplantısında almış olduğu kararla Hekimoğlu Trabzon maçında "rakip takım sporcusuna yönelik saldırısı" gerekçesiyle Amedspor takım kaptanı Mansur Çalar'a 5 resmi maçtan men ve 3 bin TL para cezası verdi.

Çalar, "ihraç edildikten sonra rakip takım taraftarına yönelik sportmenliğe aykırı hareketi" gerekçesiyle 1 resmi müsabakadan men ve 3 bin TL para cezası, cezaların birleştirilmesi suretiyle toplam 6 maçtan men ve 6 bin lira para cezası aldı.

Cezanın infazının çift sarı kart görmesi nedeniyle oynanmaması gereken ilk müsabakayı takiben başlatılmasına karar verildi.

Kurul, Amedspor’a ise "saha olayları" gerekçesiyle 12 bin lira, "çirkin ve kötü" tezahürat" gerekçesiyle de 8 bin lira para cezası olmak üzere toplamda 20 bin para cezası verdi.

'CEZALARI KAMUOYUNUN VİCDANINA BIRAKIYORUZ'

Takıma ve Mansur Çalar’a verilen cezalarla ilgili Amedspor'dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Mansur Çalar'ın ihraç sonrası oyundan nizami bir şekilde çıkarken çekilen görüntüleri savunma ekinde federasyona gönderilmesine ve maçta rakip takım taraftarının statta bulunmamasına rağmen Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun sporcumuza ‘ihraç edildikten sonra rakip takım taraftarına yönelik sportmenliğe aykırı hareketi" gerekçesiyle 1 resmi müsabakadan men ve 3.000 TL para cezası’ verilmesini spor kamuoyunun takdirine bırakırken haksız cezalar için de gerekli girişimlerimizi sürdüreceğimizi kamuoyuna bildiririz."

ANKARAGÜCÜ VE SİVASSPOR'A PARA CEZASI

Süper Lig takımlarından MKE Ankaragücü'ne de farklı ihlallerden dolayı toplam 74 bin, Demir Grup Sivasspor'a ise toplam 69 bin lira para cezası kesildi.

PFDK, Çaykur Rizespor antrenörü Osman Zeki Korkmaz'ın "hakeme yönelik sportmenliğe aykırı hareket" nedeniyle 1 maç men ve 13 bin lira para cezası ile cezalandırılmasını kararlaştırdı. (DUVAR)