5 şampiyon kulübün divan kurulu başkanları yemekte buluştu

Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor ve Bursaspor kulübünün divan kurulu başkanları, yemekte görüştü. Divan kurulu başkanları kulüp yöneticilerinin dostluk ve centilmenlik konusunda dikkatli olmasını istedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Süper Lig'de şampiyonluğa ulaşan Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor ve Bursaspor'un divan kurulu başkanları yemekte bir araya geldi.

Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı Tevfik Yamantürk'ün ev sahipliğinde Vodafone Park'ta gerçekleştirilen yemeğe Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, Galatasaray Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu, Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen ve Bursaspor Divan Kurulu Başkanı İdris Sevinç katıldı.

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi de yemeğin bir bölümünde yer alarak divan kurulu başkanlarıyla sohbet etti. Yemek öncesinde basın mensuplarına açıklamada bulunan divan kurulu başkanları, kulüp yöneticilerinin dostluk ve centilmenlik için dikkat etmesi gerektiğini söylediler.

YAMANTÜRK: BÜTÜN KULÜPLERİN CİDDİ SIKINTILARI VAR

Gerçekleştirdikleri toplantılarda Türk futbolunu konuştuklarını aktaran Tevfik Yamantürk, "Statlarda inanılmaz küfürler ediliyor. Fenerbahçe-Beşiktaş maçında beni çok güzel ağırladılar. Maçı kaybettik, çıkışta Fenerbahçe Başkanı Ali Koç 'Çok küfür ettiler, özür diliyorum' dedi. Özür dilememesini ve malzemenin bu olduğunu söyledim. 'Bizim stadımızda etmiyorlar mı' dedim"  diye konuştu.

Koç'a "Kaşar kurtlu" dediğini hatırlatan Yamantürk, "Neresinden keserseniz kesin maalesef toplumun yapısı bu. Aynı evden çıkan kardeşler, hala çocukları, teyze çocukları; biri bir tribüne gidiyor, diğeri öbür tribüne... Birbirlerine inanılmaz küfürler ediyorlar. Trabzon'a da gittik. Maalesef orada da küfürler var. Her kaybedenin bir özrü vardır. Nasıl bir eğitimden geçiyoruz ki bu hale geldi. Bizlerin işi bunları yönetimlerle paylaşmak. Bütün kulüplerin ciddi sıkıntıları var" dedi.

KÜÇÜK: BU GÖRÜNTÜ TÜRK SPORUNDA ÖZLENEN BİR GÖRÜNTÜ

Sporda barış ve dostluğun özlendiğini belirten Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, "Biz bu tabloyu divan başkanları olarak uzun zamandır sergiliyoruz. Bu görüntü Türk sporunda özlenen bir görüntüdür. Sahadaki, tribündeki, medyadaki rekabeti tabii ki onlara saygı duymak suretiyle, kulaklarımızı tıkayıp, gönlümüzde kendi kulübümüzün sevgisini taşıyıp bir araya gelebiliyoruz. Her zaman böyle devam etmeyi arzuluyoruz" ifadelerini kullandı.

Son dönemlerde kulüp başkanlarının davranışları ve verdikleri beyanatların gerginliğe sebep olduğunu ifade eden Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz divan başkanları ve heyetlerinin yanında kulüp başkanlarının da bize refakat etmelerini arzu ediyoruz. Bizler toplumu, taraftarlarımızı ve maç seyretmeye gelen insanlarımızı beyanat ve davranışlarımızla tahrik etmememiz lazım. Gittiğimiz deplasmanlarda ev sahibi kulüplerin büyük özen göstermesi lazım."

Geçen yıl divan başkanları olarak Trabzon'u ziyaret ettiklerini hatırlatan Küçük, "Çok büyük misafirperverlik gösterdiler. Bunca nazik ve güzel davranışlara rağmen son Trabzonspor-Fenerbahçe maçında kulüp başkanımıza bu sözlerin hilafında davranışlar olmuştur ve bu bizi üzmüştür. Biz bunu hiçbir zaman büyük Trabzon’a ve Trabzon camiasına mal etmiyoruz. Belli fanatiklerin olduğunu biliyoruz. Her kulüpte, her şehirde var" dedi.

HAMAMCIOĞLU: KARAR VEREN MERCİLER ÖZENLİ DAVRANMALI

Galatasaray Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu, hem yönetim kurullarına hem de kendi renklerine gönül veren taraftarlara ışık tutmak için bu toplantıları organize ettiklerini dile getirdi.

Hamamcıoğlu, "Divan başkanları olarak, bir kez daha hem kendi kulüplerimizin seyircilerinden, her şeyden öncesi futbola yön veren diğer paydaşlardan, karar veren mercilerden biraz daha özverili davranmalarını, ötekileştirmeye ayrıştırmaya sebep verecek konuşma ve davranışlardan kaçınmalarını ümit ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

SÜRMEN: ÖZELEŞTİRİ YAPMAK LAZIM

Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, futbolda dostluğa ihtiyaç duyduğuna dikkati çekerek, "Uzun zamandır yöneticiler, kulüp içinde karşılaştıkları sorun nedeniyle hem kendi taraftarlarını hem karşı tarafı tahrik edici ifadeler kullanıyor. Bu cümlelerden kaçınmalılar, küfrü hiç kimse kabul etmemeli" diye konuştu.

Öncelikle ev sahibi kulübün yöneticilerinin taraftarlarını misafir takıma ve yandaşlarına küfür etmemesi için yönlendirmesi gerektiğini anlatan Sürmen, "Başka slogan mı yok. Özeleştiriyi yapmak lazım, renk aşkıyla konuşursak doğruyu bulamayız" ifadelerini kullandı.

SEVİNÇ: TOPLANTILARA BAŞKANLARIN DA KATILMASINI ARZU EDİYORUZ

Bursaspor Kulübü Divan Kurulu Başkanı İdris Sevinç de başkanların gerçekleştirdikleri toplantılara katılmalarını arzu ettiklerini söyledi. (İSTANBUL/AA)