Kıbrıslı Türk futbolcunun ölümü adayı birleştirdi

Kıbrıs'ta Türk ve Rum futbol kulüplerinde top koşturan Fikret Ahmet'in 88 yaşında ölümü ölümü adanın iki yakasını birleştirdi.
Fikret Ahmet ve kardeşi adada iki toplumun spor üzerinden yakınlaşmasının sembolleri oldu...

Nikolaos Stelya  nstelya@gazeteduvar.com.tr

LEFKOŞA – Kıbrıslı Türk futbolcu Fikret Ahmet 20 Kasım günü, 88 yaşında hayata gözlerini yumdu. Gençlik yıllarında Arif, Türk ve Rum kulüplerinin formasını terletmişti.

AHMET KARDEŞLER

Fikret Ahmet’in kardeşi Ali, 2012 yılında hayata gözlerini yummuştu. Ali de Fikret gibi futbolcuydu ve ada genelinde tanınan bir isimdi. ‘Ahmet Kardeşler’ 1948 ile 1956 yıllarında Kıbrıs Rum toplumunun köklü kulübü Anorthosis’te top koşturdu. Daha sonraki yıllarda Fikret Ahmet, Çetinkaya ve Mağusa Türk Gücü takımlarından futbol kariyerine devam etti.

FIRTINALI YILLAR 

Kıbrıslı Türk futbolcuların Rum takımlarında boy gösterdiği yıllar, Kıbrıs’ın iç savaşa sürüklendiği yıllara denk geliyordu. 1940’lı ve 50’li yıllarda, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazizme ve faşizme karşı omuz omuza mücadele eden Rum ve Türk toplumu, sonraki yıllarda güçlerini spor alanında birleştirdi. Ancak bu birliktelik uzun ömürlü olamadı. 1950’li yılların ortalarında her iki toplumda da yükselen antikomünist, yabancı karşıtı ve aşırı milliyetçi akım ilişkileri gölgeledi.

ANORTHOSİS’TEN ANLAMLI ÇIKIŞ

Mağusa’nın köklü bir kulübü olan, merkezi 1974’ten sonra Larnaka’ya taşınan Anorthosis, Fikret Ahmet için bir taziye mesajı yayınladı ve spor emekçisinin cenazesine çelenk gönderdi. Anorthosis geleneksel olarak milliyetçi kesimlere yakın bir kulüp. Ancak Kıbrıslı Türk sporcunun kaybı bu kulübü de Kıbrıs Türk toplumuna yaklaştırmış oldu. Geçmişte Kıbrıs’ı Şampiyonlar Ligi’nde temsil etme başarısı da gösteren Anorthosis önceki yıllarda Türk kulüpleri ile uluslararası turnuvalarda karşılaşmıştı.