Stada girişte takım bayraklarına yasak

Başakşehir ile Borussia Mönchengladbach arasında oynanan maç öncesi polis üzerlerinde haç sembolü olduğu gerekçesiyle taraftarlardan bayrakları topladı.

DUVAR – UEFA Avrupa Ligi’nde Başakşehir ile Borussia Mönchengladbach sonrası açıklama yapan takımın sportif direktörü Max Eberl, saha dışında yaşananları eleştirdi. Eberl, polisin takım bayraklarını toplamasını UEFA’ya şikayet edeceklerini açıkladı.

İstanbul’da Fatih Terim Stadı’nda Başakşehir ile Borussia Mönchengladbach arasında oynanacak karşılaşma nedeniyle polis yoğun önlem aldı. 1400 kişilik Borussia Mönchengladbach taraftarının maça ayrı olarak girmesine izin verilmedi ve otobüslerle stada taşındılar. Polis ayrıca üzerlerinde ‘haç’ sembolü olduğu gerekçesiyle takım bayraklarına el koydu. Bu sırada polis ile tartışan iki taraftar, polise vudrukları gerekçesiyle gözaltına alındı. Görgü tanıkları ise taraftarların polise değil polisin taraftarlara vurduğunu iddia etti.

WDR’de yer alan habere göre, Max Eberl, maç sonrası yaptığı açıklamada İstanbul’da ‘polis diktatörlüğü’ ile karşılaştıklarını ifade etti ve “2019 yılında olmamıza rağmen hangi bayrakların stada gireceğine polisin karar vermesi çok üzücü. Kaldı ki böyle bir kural, yasak yok. Bu konuda UEFA’ya başvuracağız” diye konuştu. Eberl, takıma ait bayraklarda yer alan simgenin şehrin simgesi olduğunu söyledi.