Türkiye Kadın Voleybol Takımı finale yükseldi

Polonya'yı mağlup eden Türkiye, Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası'nda finale çıktı. Türkiye şampiyonluk maçında Sırbistan'la mücadele edecek.
Milli oyuncu Hande Baladin (7) bir pozisyon sonrası sevinç yaşadı. (Fotoğraf: Metin Aktas/Anadolu Ajansı)

DUVAR – Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2019 Avrupa Şampiyonası yarı finalinde Polonya’yı 3-1 yenerek finale yükseldi.

Ankara Spor Salonu’ndaki maçın ilk setine Meliha İsmailoğlu’nun sayısıyla Türkiye başladı. Bu sette özellikle Polonyalı oyuncular hücumda top karşılamakta zorlandı. Türk oyuncuların özellikle servisleri rakip alandan çıkmazken Türkiye 8-3 üstünlüğü yakaladı. Türkiye’nin üstün oyunu sonrasında Polonya setteki ilk molasını kullanmak zorunda kaldı.

Moladan sonra biraz toparlanan Polonya aradaki farkı bire indirdi: 12-11. Hande Baladın’ın smaçları ve plaseleri, Eda Erdem Dündar’ın file önündeki savunmasıyla Türkiye skoru 20-14’e taşıdı. Rakibin hücumlarına karşı file önündeki savunmasıyla karşılık veren Türkiye, Eda Erdem Dündar’ın smacıyla ilk seti 25-17 kazandı ve 1-0 öne geçti.

Karşılaşmanın ikinci seti çekişmeli başladı. Bu sette de Hande Baladın ve Eda Erdem Dündar file önündeki etkili oyununu sürdürürken, Türkiye 4-3 üstünlük yakaladı. Kübra Akman ve Meryem Boz’un da arkadaşlarına katılmasıyla Türkiye ekip 9-6 üstünlüğünü sürdürdü. Bu bölümde hücumda zorlanan Türkiye on beşinci sayısını Hande Baladın’ın smacıyla elde etti ve 15-13 üstünlüğünü korudu.

File önündeki başarılı oyunculara plaseleriyle Naz Aydemir Akyol da eklenince skor 23-15 Türkiye lehine devam etti. Maçta ikinci setin sayısı Kübra Akman’ın smacıyla gelirken Türkiye bu seti 25-16 kazanarak 2-0 öne geçti.

Müsabakanın üçüncü setine Polonya iyi başladı 2-1 öne geçti. Naz Aydemir Akyol’un file önünde takımı yönlendirmesi, Eda Erdem Dündar’ın smaçları ve arka bölgedeki savunmasıyla Türkiye 5-5 eşitliği yakaladı. Bu skordan sonra Polonya oyunda üstünlüğü ele aldı ve skorda 8-5 üstünlüğü yakaladı. Hücumda ve savunmada üst üste yapılan hataların ardından Polonya skoru 13-7’ye taşıdı.

Bu sette rakibin hücumlarına karşılık veremeyen, hücumda da rakip savunmayı geçemeyen Türkiye seti 25-14 kaybetti ve Polonya setlerde durumu 2-1’e getirdi.

Türkiye dördüncü sette üçüncü setteki durgun oyununu sürdürürken, Polonya 6-2 üstünlük yakaladı. Ebrar Karakurt ve Eda Erdem Dündar’ın file önündeki başarılı performansla Türkiye 6-6 eşitliği sağladı ve oyuna ortak oldu. Ebrar Karakurt’un başarılı servisleriyle Türkiye 8-6 öne geçti.

Bu sette 23-17 üstünlüğü yakalan Türkiye, maçtan da Meliha İsmailoğlu’nun bloğuyla galip ayrıldı ve seti 3-1 kazandı.

Karşılaşmayı 3-1 kazanan Türkiye, finalde yarın saat 19.30’da Sırbistan’la karşı karşıya gelecek. Polonya ise saat 17.00’de İtalya karşısında bronz madalya mücadelesi verecek. (ANKARA/AA)