İzlanda'da milli takıma uzun arama, Emre'ye tuvalet fırçası

İzlanda ile yapacakları maç için bu ülkeye ulaşan Türkiye milli futbol takımı, havaalanında 3 saat bekletildi. Oyuncuların, basına yaşadıklarını anlattıkları anlarda ise Emre Belözoğlu'na mikrofon tutar gibi tuvalet fırçası uzatıldı. Uygulamaya tepki gösteren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Gereği yapılacak" dedi. Millet İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Adayı Ekrem İmamoğlu'ndan da "Asla kabul edilemez, kınıyorum" açıklaması geldi.

DUVAR – A Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Grubu’nda İzlanda ile 11 Haziran Salı günü yapacağı maç için bu ülkeye geldi.

Konya’dan özel uçakla Keflavik Havalimanı’na gelen milli takım kafilesi, ülkeye girişleri sırasında İzlandalı yetkililer tarafından yaklaşık 2 saat pasaport kontrolünde bekletildi.

Milli oyuncuların özel eşyalarının detaylı arandığı ve uzun süre pasaport kontrolünde tutulduğu öğrenildi.

Milli futbolcular Emre Belözoğlu ve Burak Yılmaz, havalimanı çıkışında yaşananlara tepki gösterdi.

Burak Yılmaz, “Yaptıkları saygısızlık, terbiyesizlik. Üç saattir orada bekliyoruz. Herkesin çantasını aldılar, herkesin kremlerini aldılar, çantasını alıyorlar. Tekrar tekrar geçiyorlar, biz 6,5 saat uçtuk, 3 saattir de bekliyoruz. Hatta bazı arkadaşlarımız hâlâ gelemedi. Çıkabilen geliyor işte” ifadelerini kullandı.

Kaptan Emre Belözoğlu da “Ben bir şey söylemek istemiyorum. Bizim ülkemize kurban olsunlar. Gereğini açıklarlar. Ne yazık ki evet, indiğimizden itibaren içeride gereksiz fazla arama yapıldı” diye konuştu.

Öte yandan İzlandalı bir genç, açıklama yaptığı sırada Emre Belözoğlu’na, mikrofon tutar gibi tuvalet fırçası uzattı. Söz konusu genç o anları cep telefonuyla da kayda aldıktan sonra gözden kayboldu.

Aynı gencin Burak Yılmaz’a da fırçayı uzatmaya çalıştığı ancak Burak’ın fark etmesinin ardından geri çekildiği görüldü.

Milli takım kafilesi havalimanındaki uzun bekleyişin ardından otobüsle başkent Reykjavik’e geçerek kamp yaptığı otele yerleşti.

A Milli Takım, maçın yapılacağı Laugardalsvöllur Stadı’nda TSİ 21.45’te yapacağı antrenmanla hazırlıklarını tamamlayacak.

Antrenman öncesinde A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, bir futbolcunun katılımıyla basın toplantısı düzenleyecek.

ÇAVUŞOĞLU: KABUL EDİLEMEZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İzlanda’da A Milli Takıma yönelik uygulamaya tepki gösterdi.

Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Milli Takımımızın İzlanda havaalanında maruz kaldığı muamele diplomatik teamüller bakımından da insani bakımdan da kabul edilemez. Gereğini yapacağımızdan milletimizin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı.


AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise “Milli takımımıza İzlanda havaalanında yapılan saygısız muamele, İzlanda yetkili makamlarının doğrudan sorumluluğundadır. İzlanda makamlarını en güçlü şekilde. kınıyoruz. Sporun ruhuna yakışmayan bu saygısızlık karşısında gerekli tüm cevaplar net şekilde verilir. Milli takımımıza yapılanlar bir nevi şiddettir. İzlanda makamları bu ‘ilkel’ uygulama için özür dilemelidir. Bu yanlışı telafi edecek adımlar atmalıdır” dedi.

İMAMOĞLU: SPOR BARIŞA KATKI SUNMALI

İmamoğlu, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: “A Milli Futbol Takımımıza İzlanda havalimanında yapılan uygulama asla kabul edilemez, kınıyorum. Sportif organizasyonlar ülkeler arası ilişkilerin gelişmesine ve barışa katkı sunmalı, yöneticilerin siyasi çıkarlarına değil” ifadesini kullandı.
(KEFLAVİK/AA-HABER MERKEZİ)